Naga Markets

Pharmena ustaliła maksymalną tolerowaną dawkę 1-MNA Grupa Pharmena – notowana na GPW biotechnologiczna spółka, zakończyła pierwsze z trzech badań przedklinicznych leku 1-MNA na modelu zwierzęcym. Pierwsze badanie polegało na wyznaczeniu maksymalnej tolerowanej dawki kandydata na lek 1-MNA, a więc najwyższej dawki leku, która nie powoduje niedopuszczalnych działań niepożądanych. Potencjalny lek 1-MNA docelowo będzie miał formę zastosowania leku wziewnego.

Pharmena zakończyła pierwsze z trzech badań przedklinicznych leku 1-MNA

Zakończyliśmy pierwsze badanie w modelu zwierzęcym tzw. badanie bezpieczeństwa. Z uwagi na to, iż zmieniliśmy formę podania leku 1-MNA z doustnej na formę dotchawiczną to musieliśmy ustalić maksymalną dawkę tolerowaną przez zwierzęta. Kolejne dwa modele badań, które rozpoczęliśmy w tym roku dotyczą efektywności zastosowania leku w zapaleniu płuc wywołanym przez wirusa grypy oraz zwłóknieniu płuc indykowanym bleomycyną – mówi Konrad Palka, prezes zarządu Pharmena S.A.Pharmena w listopadzie ur. rozpoczęła pierwsze z trzech planowanych badań przedklinicznych na modelach zwierzęcych. Kolejne dwa badania rozpoczęły się odpowiednio w styczniu i lutym tego roku. Badania te mają na celu ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek w zwłóknieniu płuc oraz infekcjach wirusowych, w szczególności w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych (m.in. infekcja wirusem Sars-CoV-2, grypa, zapalenie płuc i oskrzeli).

Drugi model badań, nad którym Spółka pracuje dot. wirusowego zapalenia płuc H1N1 (H1N1 viral pulmonary inflammation model). Mysi model wirusowego zapalenia płuc jest jednym z najczęściej używanych modeli do badań nad wirusami grypy. Jest to model stosowany w celu oceny parametrów zapalnych oraz uszkodzenia płuc powstającego w wyniku zakażenia wirusem grypy H1N1.

Trzeci model badań dotyczy zwłóknienia płuc powstałego na skutek wpływu bleomycyny. Indukowany bleomycyną model zwłóknienia płuc (Bleomycin-induced Lung Injury/Pulmonary Fibrosis (IPF)) jest szeroko stosowanym w farmakologii i badaniach podstawowych modelem zwłóknienia płuc. W modelu tym uszkodzenie płuc wywołane jest bleomycyną i obejmuje uszkodzenie oksydacyjne, powodując przy tym reakcje zapalne w płucach.

Ustalenie efektywnej dawki kandydata na lek 1-MNA w infekcjach skutkujących powstaniem zapalenia dróg oddechowych jest niezbędne do przeprowadzenia dalszych badań klinicznych na ludziach.

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here