Akcje PGNiG

PGNIG_logo_male-1285334099PGNiG (Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo) SA jest największą firma na rynku gazu w Polsce. Działalność podstawowa to przede wszystkim poszukiwania i eksploatacja złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Spółka zajmuje się również importem, magazynowaniem, obrotem i dystrybucją paliw gazowych i płynnych.

PGNiG jest jednym z największych i najstarszych przedsiębiorstw w Polsce. Pod względem przychodów firmy oraz jej zysku jest w czołówce największych i najbardziej dochodowych podmiotów w Polsce. PGNiG jest również jednym z największych pracodawców w kraju. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG SA) jest spółką giełdową obecną w indeksie największych polskich firm (WIG 20).

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA posiada oddziały w Rosji, Belgii, Pakistanie, na Białorusi i Ukrainie. PGNiG SA jest również jedynym właścicielem spółki PGNiG Upstream International AS (dawniej PGNiG Norway Norway AS), która prowadzi działalność w zakresie poszukiwania i eksploatacji złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i Morzu Norweskim, spółki POGC – Libya BV, poszukującej złóż węglowodorów w basenie Murzuq na terenie Libii, oraz PGNiG Sales&Trading GmbH w Monachium zajmującej się handlem gazem oraz PGNiG Finance AB w Sztokholmie, którą wykorzystano do emisji euroobligacji na rynku europejskim.