Naga MarketsPGNiG zatrzymany w strefie oporu. Czekamy na powrót lepszych nastrojów na szerokim rynku Kurs akcji spółki PGNiG, lidera produkcji gazu w Polsce, spadał podczas wczorajszej sesji o około 5,72%. Akcje taniały o 0,31 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 5,10 zł. Jest to słaby wynik na tle tracącego wczoraj 3,26% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy przeciętnych obrotach na tle ostatnich dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 5,20 zł. Od końca października notowania wzrosły o niemal 40%.

Pogorszenie nastrojów

Notowania spółki od momentu wybuchu pandemii poruszają się w trendzie wzrostowym. Po bardzo dużej wyprzedaży w 2019 roku, obecnie mijający rok, spółka prawdopodobnie zaliczy do udanych. Trudno przepuszczać, żeby w ostatnich dniach roku doszło do nagłego załamania kuru. Rok będzie zatem zakończony wzrostem notowań. Na wykresie tygodniowym widać, że cena wyhamowała przy strefie oporu. Jej wcześniejsze naruszenie z dużą dynamiką, sugeruje jednak, że po zakończeniu korekty na szerokim rynku, kurs akcji PGNiG powinien stanąć przed szansą na wybicie.

Te artykuły również Cię zainteresują
pgnig 22.12.2020
Notowania PGNiG 22.12.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Nowe złoże

PGNiG Upstream Norway – spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – razem z partnerami koncesyjnymi, podjęło decyzję o zagospodarowaniu złoża Gråsel na Morzu Norweskim, podało PGNiG. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2021 roku. Złoże Gråsel zlokalizowane jest w ramach tej samej jednostki koncesyjnej co eksploatowane już przez PGNiG Upstream Norway (PUN) złoża Skarv i Ærfugl. Zawiera przede wszystkim ropę naftową, a jego zasobność oszacowano na 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy. Pierwsza ropa z Gråsel powinna popłynąć już w czwartym kwartale 2021 r., w tym samym okresie, w którym zakładany jest start produkcji gazu z drugiej fazy zagospodarowania złoża Ærfugl, poinformowano.

”Naszym niezmiennym priorytetem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pozostaje gaz ziemny, który po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe będziemy mogli przesyłać do Polski. Jesteśmy jednak zainteresowani również wydobyciem ropy naftowej, zwłaszcza gdy, tak jak w przypadku złoża Gråsel, jej produkcja cechuje się wyjątkowo atrakcyjną rentownością” -powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie. Zaznaczył, że eksploatacja Gråsel pozwoli osiągnąć tzw. break-even już przy cenie 15 dol. za baryłkę, a więc znacznie poniżej aktualnych notowań tego surowca.

Będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu znajdującej się w pobliżu infrastruktury wydobywczej, między innymi pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej FPSO Skarv, co istotnie zmniejszy koszty zagospodarowania złoża, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na ekonomikę pracy FPSO Skarv.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here