Naga MarketsPGNiG z 20% odbiciem. Szansa na powrót powyżej 5 zł Kurs akcji spółki PGNiG, lidera produkcji gazu w Polsce, spadał podczas wczorajszej sesji o około 2,23%. Akcje taniały o 0,10 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 4,68 zł. Jest to przeciętny wynik na tle tracącego wczoraj 0,44% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy wysokich obrotach na tle ostatnich dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 4,73 zł.

Powrót do trendu

Notowania PGNNiG dokonały w okresie powyborczym w USA, silnego odbicia. Podobnie było na szerokim rynku. Na tym tle spółka umiarkowanie pozytywnie się wyróżnia. Najpierw spadki były tu relatywnie płytsze niż na wielu innych firmach, a obecne odbicie jest dość imponujące i cena nie przestaje spowalniać. Brak reakcji podażowej może rodzić szansę na dalsze wzrosty, nawet z celem przy głównym oporze okolic 5,40 zł.

Te artykuły również Cię zainteresują

pgnig 13.11.2020
Notowania PGNiG 13.11.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Renegocjacja cen gazu

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wystąpiło do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export o renegocjację ceny kontraktowej gazu dostarczanego przez Gazprom na podstawie kontraktu kupna-sprzedaży gazu ziemnego, podała spółka. “PGNiG skorzystało ze swojego kontraktowego uprawnienia i złożyło do PAO Gazprom i OOO Gazprom Export wniosek o zmianę ceny gazu dostarczanego w ramach umowy kupna-sprzedaży gazu ziemnego do Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 września 1996 roku (tzw. kontrakt jamalski) w kierunku jej obniżenia” – czytamy w komunikacie.

Zgodnie z postanowieniami kontraktu jamalskiego nowa cena może wejść w życie trzy lata po wejściu w życie poprzedniej zmiany ceny kontraktowej. Biorąc pod uwagę, że ewentualna zmiana warunków kontraktu poprzez obniżenie ceny kontraktowej w wyniku renegocjacji (…) może wejść w życie z mocą wsteczną od dnia 1 listopada 2017 r., PGNiG może żądać kolejnej renegocjacji ceny kontraktowej od dnia 1 listopada 2020 r.

Złożenie wniosku przez PGNiG rozpoczyna ten proces, wyjaśniono. Umowa długoterminowa pomiędzy PGNiG i Gazpromem przewiduje dostawy ok. 10 mld m3 gazu rocznie. Zgodnie z tzw. klauzulą take-or-pay, PGNiG jest zobowiązane do odbioru co najmniej 8,7 mld m sześc. zakontraktowanego paliwa rocznie. Kontrakt jamalski obowiązuje do 2022 roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here