Naga MarketsPGNiG wystąpiło o zgodę na rozpoczęcie wierceń na złożu Tommeliten AlphaWarszawa, 08.11.2021 (ISBnews) – PGNiG Upstream Norway – spółka z Grupy Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym, podało PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 rok. W szczytowym okresie, eksploatacja Tommeliten Alpha powinna zwiększyć wolumen produkcji norweskiej spółki PGNiG o ok. 0,5 mld m3 gazu ziemnego rocznie.

“Jesteśmy przekonani, że wspólnie z naszymi partnerami opracowaliśmy optymalny plan zagospodarowania, który pozwoli w pełni wykorzystać potencjał tego bardzo perspektywicznego obszaru. Rozpoczęcie produkcji ze złoża Tommeliten Alpha przełoży się na skokowy wzrost wydobycia gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a tym samym istotnie przyczyni się do realizacji naszych strategicznych celów związanych z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski i rozwojem działalności poszukiwawczo-wydobywczej za granicą” – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.Plan zagospodarowania Tommeliten Alpha zakłada wykonanie dziesięciu odwiertów eksploatacyjnych, które za pomocą podgrzewanych podmorskich rurociągów zostaną podłączone do infrastruktury wydobywczej kompleksu Ekofisk. Pierwsze dwa odwierty powinny rozpocząć produkcję w 2024 roku. Możliwość wykorzystania bardzo rozbudowanej infrastruktury Ekofisk w znaczący sposób ograniczy koszty uruchomienia eksploatacji, podkreślono.

Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża przez organy administracyjne. Wniosek partnerów koncesyjnych będzie rozpatrywany przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii oraz brytyjski Urząd ds. Ropy Naftowej i Gazu, co wynika z położenia złoża na granicy rozdzielającej norweską i brytyjską strefę szelfu Morza Północnego, wynika także z materiału.

Tommeliten Alpha to złoże gazowo-kondensatowe, którego zasoby wydobywalne, składające się przede wszystkim z kondensatu gazowego, oceniono na 80-174 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, z czego udział PGNiG Upstream Norway wynosi 33-73 mln baryłek.

PGNiG Upstream Norway jest właścicielem 42,2% udziałów w koncesji obejmującej złoże Tommeliten Alpha, które kupiło od Equinor w wyniku transakcji zawartej w październiku 2018 roku. Pozostałymi udziałowcami są ConocoPhillips Skandinavia (28,14% udziałów, operator koncesji), TotalEnergies EP Norge (20,14%), Vår Energi (9,09%), ConocoPhillips (U.K.) Holdings (0,21%), Total Energies UK (0,15%) oraz Eni UK (0,07%).

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here