Naga MarketsPGNiG widzi duży potencjał poszukiwań gazu na Zachodniej UkrainieDziałalność poszukiwawczo-wydobywcza gazu ziemnego na Zachodniej Ukrainie ma duży potencjał i jest bardzo perspektywiczna, ocenia prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) Paweł Majewski. PGNiG współpracuje także z ukraińską spółką ERU, w której zamierza nabyć udziały.

“Widzimy duży potencjał w działalności poszukiwawczo-wydobywczej na Ukrainie. Przede wszystkim interesujemy się właśnie obszarem zachodniej Ukrainy ze względu na bliską lokalizację geograficzną, ale także zbliżoną budowę geologiczną do największych złóż, jakie mamy w tej chwili w Polsce czyli złoża Przemyśl, którego kontynuacja można powiedzieć znajduje się za naszą wschodnią granicą czyli właśnie na zachodniej Ukrainie” – powiedział Majewski w Polskim Radiu 24.Zapowiedział, że liczy, że liczy, że spółka będzie mogła wykorzystać swoje duże doświadczenie z prowadzenia poszukiwań i wydobycia na Podkarpaciu.

“Analizujemy w tej chwili informacje geologiczne, przekazywane nam przez ukraiński Naftogaz, z którym w marcu podpisaliśmy list intencyjny, dotyczący właśnie wspólnego poszukiwania gazu i ropy naftowej. Są to obszary bardzo perspektywiczne” – dodał.

Przypomniał, że PGNiG współpracuje także z ukraińską spółką ERU. W połowie maja br. otrzymało zgodę ukraińskiego urzędu antymonopolowego na przejęcie większościowego pakietu udziałów w tej spółce. W lutym br. PGNiG i ERU Management Services LLC uzyskały od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) bezwarunkową zgodę na wspólne przedsięwzięcie.

“Zamierzamy nabyć udziały w spółce, zajmującej się wydobyciem na określonych już koncesjach na Zachodniej Ukrainie. Czekamy w tej chwili właściwie tylko na zgody korporacyjne, bo zgody odpowiednich urzędów antymonopolowych i polskie i ukraińskie już mamy” – podkreślił.

Niezależnie od tego PGNiG prowadzi też działalność handlową na Ukrainie od 2016 r. Spółka dostarczyła na rynek ukraiński już ponad 3 mld m3 gazu, posiada umowy z operatorem systemu przesyłowego, a także z operatorem systemu magazynowego na Ukrainie.

Dzisiejsza “Rzeczpospolita” podała, że PGNiG jest coraz bliżej rozpoczęcia działalności poszukiwawczo-wydobywczej na terytorium Ukrainy, chce pozyskać koncesje położone w obwodach lwowskim i iwanofrankowskim. Zdaniem gazety, wkrótce powinna nabyć pierwszą z nich.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: jsw kurs | kurs akcji mercator | akcje biomed lublin | wartość złotówki | kryptowaluty wykresy | gpw akcje | funt brytyjski |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here