Naga MarketsLogo PGNiG w tle wskaźnika gazuKurs akcji spółki PGNiG, lidera produkcji gazu w Polsce, spadał podczas wczorajszej sesji o około 0,38%. Akcje taniały o 0,01 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 3,56 zł. Jest to przeciętny wynik na tle tracącego wczoraj 0,29% indeksu WIG20. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach na tle ostatnich dni. Ostatecznie sesja zamknęła się na poziomie 3,64 zł. W sumie od szczytu z początku lutego ubiegłego roku, a więc przez niemal 12 ostatnich miesięcy, trend spadkowy doprowadził już do spadku notowań o ponad 55%.


Kolejny przystanek przy 3 zł?

Początek lutego przyniósł wyhamowanie ostatnich spadków, tym samym mamy chwilę oddechu w rejonie 3,50 zł, trudno jednak oczekiwać zmiany negatywnego sentymentu. Spoglądając na wykres z miesięczną skalą czasową widać, że cena może zmierzać nawet w rejon 3 zł czyli serii dołków z lat 2006 – 2010. Wydawane ostatnio rekomendacje prognozują raczej pogarszające się wyniki finansowe. Głównym problemem pozostają notowania gazu. Te spadały przez cały 2019 rok i to z dużym impetem. To samo było na PGNiG, a więc mamy silną korelację. Kurs gazu zbliża się do dołka z 2016 roku i także na wieloletnie wsparcie. To dawałoby szansę choćby na techniczną korektę, za którą szłoby także odbicia na spółce. Jeżeli nic się jednak nie zmieni, wydaje się, że po korekcie cena może ruszyć do okolic 3 zł.

pgnig 14.02.2020
Notowania PGNiG 14.02.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Spółka zwiększa udziały w norweskich złożach

W ubiegłym tygodniu pojawiły się informacje o tym, że norweska spółka zależna PGNiG Upstream Norway zawarła umowę z Aker BP, w wyniku której pozyska udziały w złożu Alve Nord i zwiększy swój udział w eksploatowanym już złożu Gina Krog. W wyniku transakcji udziały PGNiG Upstream Norway w złożu Gina Krog zwiększą się o 3,3 pkt. proc. do 11,3%. W zamian PGNiG przekaże do Aker BP 5% w niedawno odkrytym przez siebie złożu Shrek na koncesji PL838/838B, gdzie ma aktualnie 40% udziałów jako operator, oraz zapłaci kontrahentowi 51 mln USD. PGNiG Upstream Norway szacuje, że realizacja transakcji pozwoli zwiększyć przyszłe wydobycie gazu przez spółkę o 100 mln m3 rocznie.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here