Naga Markets

PGNiG: Venture Global LNG podjął decyzję inwestycyjną ws. terminalu PlaqueminesVenture Global Plaquemines LNG podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą budowy terminalu skraplającego Plaquemines, podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). PGNiG będzie odbierało skroplony gaz ziemny z tego terminalu od 2026 r.

“Pierwsze komercyjne dostawy gazu skroplonego (LNG), w ramach kontraktu długoterminowego z dnia 28 września 2018 r. wraz z późniejszymi aneksami, zawartego przez PGNiG z firmą Venture Global Plaquemines LNG, LLC., pochodzące z terminala Plaquemines, spodziewane są w 2026 roku. Wolumen dostaw LNG realizowanych w ramach kontraktu wyniesie 4 mln ton LNG rocznie, tj. około 5,4 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji na rok. Dostawy będą realizowane przez 20 lat” – czytamy w komunikacie.Łączny wolumen dostaw LNG pochodzących z Venture Global Plaquemines LNG, LLC oraz Venture Global Calcasieu Pass, LLC wyniesie 5,5 mln ton LNG rocznie, co odpowiada łącznemu wolumenowi około 7,4 mld m3 gazu ziemnego po regazyfikacji. Dostawy realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku.

Kontrakty PGNiG z Venture Global LNG zostały zawarte we wrześniu 2018 roku na 20 lat w formule FOB (Free-on-Board). Oznacza to, że od momentu załadunku w terminalu skraplającym to nabywca, czyli w tym wypadku PGNiG, dysponuje ładunkiem LNG i może decydować o jego porcie docelowym – skierować go do Polski albo odsprzedać na globalnym rynku.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży spółki sięgnęły 69 964 mln zł w 2021 r.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>Poprzedni artykułCI Games chce publikować co 12-18 miesięcy jeden duży, znaczący tytuł
Następny artykułHuuuge prowadzi testy 40 nowych gier w bieżącym roku
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here