Naga Marketslogo pgnigPGNiG Termika – spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) – wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy ok. 1 MWe na terenie warszawskiej Ciepłowni Kawęczyn, podała spółka.

“W ramach inicjatywy Zielonego Zwrotu grupy kapitałowej PGNiG sukcesywnie realizujemy montaż instalacji fotowoltaicznych na terenach i dachach budynków należących do spółek z grupy. Budowa farmy fotowoltaicznej na terenie Ciepłowni Kawęczyn będzie, jak na razie, naszą największą inwestycją w tym zakresie” – powiedział wiceprezes PGNiG Arkadiusz Sekściński, cytowany w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Farma fotowoltaiczna przy Ciepłowni Kawęczyn powstanie na powierzchni około 2 ha i będzie posiadać moc elektryczną ok. 1 MWe z rocznym wolumenem produkcji energii elektrycznej wynoszącym minimum 975 MWh. Oddanie farmy do eksploatacji planowane jest w III kwartale 2022 r.

“Uzyskaliśmy już decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych, a także decyzję o warunkach zabudowy i pozwolenie na budowę. Opracowano też studium wykonalności instalacji oraz podpisano umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej innogy. Właśnie wybraliśmy wykonawcę, co oznacza zakończenie fazy przygotowawczej projektu” – wskazał prezes PGNiG Termika Paweł Stańczyk.

Wykonawcą będzie konsorcjum firm w składzie: Elektromontaż Wschód (lider), Elserwis i Pracownia Projektowa Enspro. Zapewnią one obsługę inwestycji od wykonania dokumentacji projektowej poprzez dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych wraz ze wszystkimi niezbędnymi elementami i stacją transformatorową, aż do uruchomienia i uzyskania pozwolenia na użytkowanie. Dodatkowo uruchomiony zostanie system zarządzania umożliwiający kompleksowy nadzór nad farmą fotowoltaiczną.

“Instalacja na terenie Ciepłowni Kawęczyn to kolejna inwestycja GK PGNiG w energetykę słoneczną. Grupa realizuje projekt budowy instalacji fotowoltaicznych na gruntach i dachach budynków należących do poszczególnych spółek. W IV kwartale 2020 roku PGNiG SA uruchomiło instalację o mocy blisko 50 kWp na dachu centrali spółki przy ul. Kasprzaka 25 w Warszawie. Instalacje PV powstały też na dachu biurowca PGNiG Gazoprojekt we Wrocławiu (39 kWp) oraz dachu siedziby Exalo w Zielonej Górze ( 47 kW)” – podano także.

Łącznie na terenach należących do PGNiG zidentyfikowano ponad 35 ha gruntów i ponad 76 tys. m2 powierzchni dachowej pod instalację fotowoltaiki o łącznej mocy ok. 20 MW.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here