Naga MarketsPGNiG: Projekt Smart Field zwiększy zasoby wydobywalne w kraju o 7,3 mld m3Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rozpoczęło wdrażanie projektu Smart Field i szacuje, że dzięki niemu udokumentowane krajowe zasoby wydobywalne gazu ziemnego na koncesjach należących do grupy wzrosną o 7,3 mld m3, poinformował wiceprezes Robert Perkowski.

“Udało nam się w ostatnich latach udokumentować prawie o 4 mld m3 więcej zasobów wydobywalnych gazu, natomiast projekt Smart Field to nowe wyżyny – w latach 2021-2022 dodatkowych zasobów wydobywalnych z posiadanych przez nas koncesji będzie ponad 7 mld m3” – powiedział Perkowski podczas konferencji prasowej.Podkreślił, że dzięki lepszemu zbadaniu złóż będzie możliwe bardziej efektywne wydobycie, a także dłuższa eksploatacja złóż.

“Wydłużenie pracy kopalń o średnio 10 lat to utrzymanie kilkuset miejsc pracy” – dodał wiceprezes.

Smart Field zakłada wykorzystanie chmury obliczeniowej i technologii takich, jak sztuczna inteligencja oraz uczenie maszynowe do modelowania złóż węglowodorów. PGNiG podpisało umowę z Operatorem Chmury Krajowej w celu realizacji projektu.

Od 2019 r. PGNiG realizowało Zintegrowany System Zarządzania Złożem (tzw. “Cyfrowe złoże”), którego celem była optymalizacja działalności wydobywczej na wszystkich etapach – poszukiwania, rozpoznania oraz zagospodarowania i wydobycia.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 39,2 mld zł w 2020 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: akcje datawalk | komentarz do giełdy | dow jons | euro usd | xtb notowania | co to jest cfd | bml notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here