Naga MarketsKażdego cieszą nieustające zyski, ale nie zastanawiało Cię nigdy jaka powinna być naturalna prędkość wzrostów?

Może moje konserwatywne podejście do życia blokuje mnie przed dziwnymi nowinkami, ale to mi nie przeszkadza do szeroko pojętej obserwacji “nowości”. Nowość powinna szokować swoją odmiennością. A jak to jest na giełdzie? Wiem, że nie ma pojęcia “innego trendu”. Kiedy cena rośnie zawsze nazwiemy ją jednakowo – trwa w trendzie wzrostowym. Pozostaje do uzgodnienia kwestia prędkości trendu.

Tu znowu pojawia się mój przejaw stabilności – za idealny trend uważam taki, podczas którego występują regularne korekty. Korekty pełnią dużo funkcji, m. in.:

  • jest czasem kiedy można zrealizować część wypracowanych zysków,
  • jednocześnie można dokupić akcje po znacznie niższej cenie,
  • głębokość korekt pokazuje siłę trwającego trendu.

150423-pgn-dPowyżej wykres dzienny spółki PGN.

Zanim przejdę do szybkiej analizy wykresu chciałbym wtrącić jeszcze jeden wątek. Spółki z głównego indeksu charakteryzują się większą “ospałością”. W tym samym czasie kiedy inne spółki tworzą historyczne maksima, większość spółek z WIGu 20 rośnie o kilkanaście procent.

Weźmy taką PGN. Powyższy wykres przedstawia trend spadkowy (od czerwca 2013 do marca 2014) gdzie widać normalne korekty wzrostowe, spadki przebiegają w miarę stabilnie. Całość składa się w regularny, klasyczny trend spadkowy. Drugim trendem widocznym (pomijam ruch boczny) na screenie jest trend wzrostowy (od lutego 2015 do chwili obecnej). Cały ten ruch kształtuje się praktycznie tylko z jedną korektą (na poziomie 5 zł). Zielona strzałka pokazuje kąt nachylenia trendu. Uważam, że tempo wzrostów jest za duże i w ogóle nie zdziwiła by mnie większa korekta. Korekcie może sprzyjać bliskość oporu (podświetlony na czerwono) – wynika on z najwyższego, jak do tej pory, szczytu.

Co robić z posiadanymi akcjami?

Tradycyjnie pytanie zawsze ma wiele odpowiedzi. Zależy od tego po jakiej cenie nabyłeś akcje i jak długo chcesz je trzymać. Zawsze możesz zastosować “strategię jednej kreski”. Opisywany sposób inwestycji sprawdza się na większości wykresów. Im trendy są bardziej klarowne tym Twoje zarobki będą większe. 150423-pgn-d1Pozdrawiam serdecznie,

Michał Karpeta, sygnaly-at.plConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here