Naga MarketsPGNiG otrzymał od Gazpromu 1,5 mld USDJerzy Kwieciński, prezes PGNiG, poinformował w środę rano, o zaksięgowaniu transakcji opiewającej na sumę 1,5 mld USD, która została zaksięgowana na koncie Spółki. Pieniądze te stanowią zwrot od rosyjskiej spółki Gazprom, który jest związany z nadpłatami za dostarczany gaz. Ponadto w związku z czerwcowymi ustaleniami, PGNiG obniży od środy ceny gazu dla odbiorców indywidualnych.

  • PGNiG ma już na koncie bankowym 1,5 mld USD od rosyjskiego Gazpromu.
  • Pierwotna informacja o zwrocie nadpłaty wywołała skokowy, kilkunastoprocentowy wzrost kursu akcji.
  • Akcje PGNiG drożeją w środę o 13:30 o 1%, a kurs wynosi 4,6 zł.

Zobacz również: Akcje Medcamp powyżej 4 zł. Spółka zależna GenXone testuje na obecność COVID-19

Skokowy wzrost na walorach po pierwotnym komunikacie o zwrocie gotówki

Informacja o zwrocie na konto PGNiG równowartości blisko 6 mld zł. skutkowała skokowym wzrostem kursu podczas sesji z 16 czerwca bieżącego roku, notowania jednej z największych spółek na GPW wzrosły wówczas o kilkanaście procent, co biorąc pod uwagę olbrzymią kapitalizację spółki jest raczej rzadkością.

Środowa sesja rozpoczęła się dla walorów Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa na wyraźnym plusie. Akcje rozpoczęły sesję kosztując 4,88 zł. co w porównaniu z 4,54 zł. na wtorkowym zamknięciu stanowiło spory, bo około 8-procentowy wzrost. W trakcie sesji, strona podażowa zaczęła dociskać co skutkowało osuwaniem w kierunku kursu z wczorajszego zamknięcia sesji. Obecnie, o godzinie 13:35 walory drożeją o 2,11%, a kurs akcji PGNiG wynosi 4,64 zł. Obroty na akcjach spółki wynoszą blisko 37 mln zł.

Notowania PGNiG z ostatnich 30 dni. Źródło: stooq.pl

PGNiG od środy 1 lipca 2020 r. obniży ceny gazu dla odbiorców indywidualnych. To efekt zatwierdzenia w połowie czerwca przez Urząd Regulacji Energetyki niższej taryfy PGNiG Obrót Detaliczny dla gospodarstw domowych. W nowej taryfie ceny gazu obniżono o 10,6 proc., a stawki opłat abonamentowych pozostały na niezmienionym poziomie. Ta zmiana cen, wiąże się ze spadkiem średnich płatności na rachunkach od PGNiG o 9,8 procent dla odbiorców używających gazu.

Więcej o samej transakcji od Gazpromu przeczytasz tutaj.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here