Naga Markets
logo pgnig
Autor: Lowdown, na licencji Wikimedia Commons

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) ogłosiło drugi konkurs w ramach programu INGA – Innowacyjne Gazownictwo, którego organizatorami są PGNiG, Gaz-System oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, podało PGNiG. Na wsparcie rozwoju innowacji w gazownictwie czeka 311 mln zł. Wnioski można składać do 9 października 2020 roku.

PGNiG planuje rozwijać polski sektor gazowy

“INGA to program mający na celu poprawę konkurencyjności oraz innowacyjności sektora gazownictwa w Polsce. Jego ważny wymiar to ekologia. Konkurs to także szansa na wdrożenie innowacyjnych technologii w praktyce. Zwycięskie projekty zyskają wsparcie w postaci badań przemysłowych lub prac rozwojowych prowadzonych przez PGNiG i Gaz-System” – czytamy w komunikacie.Ideą programu jest współpraca nauki z biznesem, która przyczyni się do rozwoju tego kluczowego sektora gospodarki oraz zmniejszenia oddziaływania branży energetycznej na środowisko, wskazano również.

Konkurs adresowany jest do przedsiębiorców i naukowców, którzy chcą rozwijać wspólne badania i technologie w sektorze gazowym. Pierwsza edycja konkursu wyłoniła tak istotne projekty B+R, jak technologia wykorzystania metanu ze zlikwidowanych kopalń na terenie Górnośląskiego Zagłębia Węglowego czy nowoczesne rozwiązania monitorowania infrastruktury gazowej.

Na dofinansowanie mogą liczyć najlepsze projekty w takich obszarach, jak:

*    poszukiwanie, wydobycie węglowodorów oraz produkcja paliw gazowych (obszar PGNiG);

*    pozyskanie metanu z pokładów węgla (obszar PGNiG);

*    materiały do budowy i eksploatacji sieci gazowych (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System);

NED

*    sieci gazowe (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System);

*    technologie związane z LNG i CNG (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System);

*    technologie wodorowe i paliwa gazowe (obszar PGNiG);

*    technologie stosowane we współpracy z klientami (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System);

*    ochrona środowiska i BHP (obszar wspólny PGNiG i Gaz-System);

*    informatyka i cyberbezpieczeństwo (obszar Gaz-System);

*    podziemne magazynowanie węglowodorów (obszar PGNiG), podano także.

“Obecnie trwa jego druga runda. Na innowacyjne projekty czeka aż 311 mln zł wsparcia na rozwój badań i technologii, z czego połowę finansuje NCBR (w ramach środków z Funduszy Europejskich – Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój), a drugą połowę, łącznie: PGNiG SA oraz Gaz-System SA. O granty na prace badawczo-rozwojowe mogą się ubiegać konsorcja złożone z przedsiębiorstwa i jednostek naukowych” – podsumowano.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here