Naga MarketsPGNiG odnotowało solidną zwyżkę o 4,1 procent. Rosnące ceny sprzyjają spółkom surowcowymWczoraj najważniejsze indeksy rynków rozwiniętych kontynuowały spadki. Na Wall Street tym razem spółki technologiczne wyrażone indeksem Nasdaq (-0,4%) straciły nieco mniej w porównaniu do indeksu S&P 500 (-1,2%). Przecenił się również europejski DAX (-0,7%) i CAC40 (-0,6%). Dziś dość mocne spadki odnotowują indeksy azjatyckie, w tym przeszło 2% traci Nikkei 225. Kontrakty na kluczowe indeksy zapowiadają otwarcie na dość sporym minusie, indeks DAX ponownie może testować okrągły poziom 15 tys. pkt.

Akcje PGNiG zyskały podczas wczorajszej sesji 4,1%

Wczoraj poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku – rewizja PKB za II kw. wskazuje na wzrost o 6,7% w ujęciu annualizowanym, w porównaniu do wzrostu o 6,6% z pierwotnych szacunków. Według wczorajszych danych złożono 362 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wobec prognozy na poziomie 330 tys. Prezydent USA Joe Biden podpisał wczoraj prowizorium budżetowe, oddalając ryzyko paraliżu amerykańskiej administracji. Po rozmowach z KE największe linie lotnicze w ciągu tygodnia mają zwrócić klientom środki za odwołane loty z powodu pandemii, klienci będą mogli również wymieniać vouchery na gotówkę.Wczorajsze doniesienia z chińskiego rynku mówią o poleceniu przez władze zabezpieczania dostaw surowców energetycznych na zimę (głównie węgiel i gaz). W obliczu kryzysu energetycznego premier Francji Jean Castex zapowiedział starania o blokady kolejnych podwyżek cen gazu ziemnego do kwietnia 2022 r.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Na tle pozostałych rynków krajowy indeks dużych spółek wyróżniał się pozytywnie z 0,8%-owym wzrostem. Nieco mniej zyskał indeks mWIG40 (+0,4%), a sWIG80 odnotował marginalny spadek o 0,1%. Na czele indeksu blue chipów pojawiły się spółki surowcowe, z JSW (+7,5%) w roli lidera. Solidną zwyżkę odnotowało również PGNiG (+4,1%), rosnące ceny węgla i gazu wciąż sprzyjają wspomnianym spółkom. Mocno zyskał również CD Projekt (+4,2%), który ponownie zmierza w kierunku okrągłych 200 zł, odrywając się od tendencji wyznaczanej przez amerykański Nasdaq.

W temacie pozostałych spółek: 1. PKN Orlen wybuduje w Płocku instalację HVO, koszt inwestycji wyniesie ok. 600 mln zł. 2. PlayWay po wczorajszej sesji przedstawił wyniki za II kw. – zysk netto wyniósł 25,6 mln zł wobec konsensusu 24,5 mln zł, jednak r/r spadł o 80%. 3. Enter Air w II kw. miał 19,5 mln zł zysku netto, w analogicznym okresie poprzedniego roku odnotował 56 mln zł straty. Spółka zależna Enter Air otrzyma 78 mln zł pożyczki z PFR. 4. Ferro w II kw. niemal podwoiło przychody, które wyniosły 219 mln zł, zysk netto wyniósł 24,4 mln zł.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: btc | xm broker | amica kurs | giełda lpp | kurs dolara w kantorach | analizy | gpw 11 bit studios |

invest


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here