Naga Markets

PGNiG odczuwa skutki kryzysu energetycznego. Banki coraz mocniej tracą W piątek pomimo początkowych spadków amerykańskim indeksom udało się odbić i zakończyć dzień na plusie – indeks S&P 500 zyskał 0,1%, a Nasdaq wzrósł o 0,6%. Europa nie załapała się na korektę spadków i zakończyła dzień na minusach, gdzie niemiecki DAX przecenił się o 0,9%, a francuski CAC40 stracił 0,8%. W poniedziałek na sesji azjatyckiej pojawiły się rozbieżności, tracił Hang Seng i KOSPI, zyskał Nikkei 225 i SCI, a Sensex nie zmienił istotnie swojej wartości.

PGNiG zniżkuje w obliczu kryzysu energetycznego

Dziś ze względu na Dzień Martina Luthera Kinga nie odbędzie się sesja na Wall Street, a kontrakty na europejskie indeksy wskazują na otwarcie sesji na nieco wyższych poziomach od piątkowego zamknięcia. W Stanach Zjednoczonych do kluczowych czynników wpływających na rynek zaliczymy wyniki spółek publikowane w najbliższych tygodniach. Już w piątek poznaliśmy część raportów z sektora finansowego większość wyników wypadła powyżej oczekiwań. Notowania JP Morgan zniżkowały jednak o przeszło 6%, Citigroup przecenił się o 1,3%, jedynie Wells Fargo zyskało 3,7%.Krajowe indeksy uległy w piątek globalnym nastrojom i przeceniły się lekko, przy czym to indeks WIG20 (-1%) zniżkował najmocniej. Indeks WIG-Banki (-1,6%) odnotował pierwszą większa spadkową świecę licząc od 20 grudnia, kiedy rozpoczął się rajd wynoszący notowania indeksu o około 20% w okolice swoich historycznych szczytów, na których zabrakło paliwa do dalszych wzrostów.

WIG w układzie dziennym
WIG w układzie dziennym

Wśród blue chipów najmocniej potaniały walory największego krajowego banku PKO BP (-2,6%), zniżkował również PGNiG (-2,1%), który obniża ceny gazu dla klientów biznesowych i nie jest w stanie swobodnie przerzucać wyższych cen gazu na odbiorców w obliczu kryzysu energetycznego. Ze strony rządu płyną zapowiedzi, że strategiczne spółki takie jak PGNiG nie zostaną pozostawione same sobie i mogą liczyć na współpracę z państwem. Po piątkowej sesji spółka poinformowała o wezwaniu na arbitraż przez Gazprom w celu podwyższenia ceny kontraktowej gazu – spółka ocenia wezwanie za całkowicie bezzasadne.

Piątkową sesję na plusie zakończyły jedynie 4 duże spółki w tym Lotos (+1,3%), PKN Orlen (+0,9%), Tauron (+0,8%) i PGE (+0,7%). W piątek JSW opublikowało dane o produkcji węgla w grupie – w IV kw. produkcja węgla ogółem wynosiła 3,57 mln ton (-5,2% r/r), sprzedaż węgla ogółem wyniosła ok. 3,8 mln ton (-4,9% r/r). Rada nadzorcza KGHM zatwierdziła strategię grupy do 2030 r., która zakłada m.in. zwiększenie produkcji miedzi z zagranicznych aktywów, w 2022 r. grupa zakłada produkcję 392 tys. ton miedzi w koncentracie i 585 tys. ton miedzi elektrolitycznej.

Autor: Adam Dudoń

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: famur akcje prognozy | sp 500 index | ceny akcji pgnig | pgnige akcje | giełda wirtualna polska | indeks s&p 500 | wykres bitcoin |

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here