Naga MarketsLogo PGNiG w tle wskaźnika gazuDzisiejsza sesja z całą pewnością była udana dla wszystkich akcjonariuszy Polskiego Górnictwa Gazowego i Gazownictwa. Akcje PGNiG, będącego liderem rynku gazu w Polsce na zamknięciu środowej sesji na Książęcej zyskują 3,74% ustanawiając tym samym nowy, historyczny szczyt na poziomie 7,49 złotych. 


W poniedziałek dowiedzieliśmy się o możliwości prowadzenia wydobycia gazu przez spółkę z odwiertu Turkowo-2. Natomiast wczoraj, już po zamknięciu sesji na warszawskim parkiecie media poinformowały o otrzymaniu przez PGNiG trzech ofert koncesyjnych. W dwóch z nich spółka figuruje jako operator.

Norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii zaoferowało spółce zależnej PGNiG – PGNiG Upstream Norway – udział w trzech koncesjach uprawniających do wydobycia węglowodorów na wyznaczonych terenach Norweskiego Szelfu Kontynentalnego. W dwóch przypadkach z udziałami rzędu 40 oraz 50% Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo objęłoby funkcje operatora.

PGNiG na nowych szczytach

Nie musieliśmy długo czekać na utworzenie nowych szczytów na wykresie spółki Skarbu Państwa. Te pojawiły się bowiem po zaledwie dwudniowej przerwie. Czy zatem warto otworzyć długie pozycje na akcjach PGNiG?

Odpowiedź brzmi – to zależy. Choć wskaźniki wartości rynkowej nie są szczególnie atrakcyjne (C/Z na poziomie 13,19 przy średniej sektorowej na poziomie 8,88) to spółka regularnie od kilku lat wypłaca dywidendę. Jest to zatem kandydat do potencjalnego ujęcia w portfelu dywidendowym.

Jednak inwestorzy, którzy nie myślą o długim terminie, a chcieliby skorzystać ze wzrostów PGNiG powinni powstrzymać się z otwieraniem długich pozycji, bowiem te niosą ze sobą obecnie ryzyko wejścia na szczycie.

Kupuj po korekcie

PGN dość wyraźnie oddaliło się od średnich, wskazujących byczy charakter wykresu. Przeciwko zakupom spółki po obecnych cenach przemawia również fakt wyraźnie wykupionego oscylatora stochastycznego. Wskaźnik dodatkowo generuje sygnał sprzedaży w postaci dywergencji z wykresem ceny.

Wykres PGNiG z widoczną dywergencją
Wykres dzienny PGN | źródło: TradingView

Strategie inwestycyjne

Ostrożni inwestorzy zaczekaliby na wyraźną korektę ostatnich wzrostów, rozpoczętych 26 października ubiegłego roku. Następnie weszli by w długie pozycje dopiero po wyrysowaniu się na wykresie kolejnego, wyższego szczytu.

Inwestorzy o umiarkowanym podejściu do ryzyka mogą czekać na potencjalną korektę i wejść w długie pozycje w rejonie krótkoterminowej średniej 50 SMA (kolor zielony) znajdującej się obecnie na poziomie 6,67 PLN. Jest to również poziom szczytów z października 2018 roku, a także rejon zniesienia 50% impulsu wzrostowego rozpoczętego 26 października minionego roku.

Wykres dzienny PGNiG z nałożoną siatką Fibonacciego
Wykres dzienny PGN |źródło: TradingView

Inwestorzy o niskiej awersji do ryzyka mogą rozważyć wejście w krótkie pozycje po pojawieniu się na wykresie dziennym spadkowej świecy o dużym korpusie lub innej, niedźwiedziej formacji świecowej. Następnie, powinni oni wejść w długie pozycje w momencie testu wsparcia w rejonie 6,70 PLN.

Do wejścia w długie pozycja na PGN można wykorzystać certyfikaty Turbo Long 5,7, które gwarantują nie tylko bezpieczną odległość do poziomu knock-out (poziomu stop-loss) ale również zapewniają akceptowalną dźwignię finansową.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here