Naga MarketsPGNiG: Montaż głowic na złożu Duva wykonano ograniczając koszty i emisję CO2Na złożu gazowo-ropnym Duva, w którym PGNiG Upstream Norway ma 30% udziałów, zakończono instalację głowic eksploatacyjnych. Zastosowana metoda montażu pozwoliła zredukować koszty operacji o ok. 12 mln USD, a związane z nią emisje dwutlenku węgla o 60%, podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

InvestCuffs

PGNiG informuje o zakończeniu instalacji głowic eksploatacyjnych

“Norweska spółka z grupy kapitałowej PGNiG, wspólnie z pozostałymi udziałowcami koncesji, zrealizowała ważny etap przygotowań do rozpoczęcia wydobycia ze złoża Duva na Morzu Norweskim. Na dnie morza zainstalowano zestaw głowic eksploatacyjnych, który umożliwi regulację wydobycia” – czytamy w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Montaż został przeprowadzony z pokładu statku, zamiast – standardowo – z platformy wiertniczej. Pozwoliło to wydajnie skrócić czas instalacji głowic i w konsekwencji zmniejszyć koszty o ok. 12 mln USD, a przy tym zredukować o 60% emisje dwutlenku węgla towarzyszące całej operacji.

“Montaż głowic ze statku jest znacznie bardziej wymagający logistycznie, niż przy wykorzystaniu platformy wiertniczej, pozwala jednak uzyskać wymierne korzyści, w tym ekologiczne. To dla nas bardzo istotna okoliczność. Jesteśmy zdeterminowani, aby podejmować kolejne kroki służące obniżeniu emisji gazów cieplarnianych związanych z naszą działalnością, a tym samym poprawić walory ekologiczne gazu ziemnego w całym łańcuchu wartości. Gratuluję wszystkim udziałowcom koncesji udanej operacji instalacji głowic i uzyskanych korzyści” – powiedział prezes PGNiG Paweł Majewski, cytowany w komunikacie.

Duva to złoże gazowo-ropne. Zgodnie z danymi Norweskiego Dyrektoriatu Naftowego, jego zasoby wynoszą 88 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (w tym ok. 8,4 mld m3 gazu ziemnego). Po rozpoczęciu eksploatacji maksymalna roczna produkcja ze złoża w początkowym okresie ma wynieść ok. 30 tys. boe. Początek wydobycia zaplanowany jest na III kwartał 2021 roku.

PGNiG Upstream Norway posiada 30% udziałów w koncesjach obejmujących złoże Duva. W lipcu 2019 r. spółka nabyła 20% udziałów, a w listopadzie 2019 r. dokupiła kolejne 10%. Pozostałymi udziałowcami są Neptune Energy (operator złoża, 30% udziałów), Idemitsu Petroleum Norge (30%) oraz Sval Energi (10%).

Aktualnie PGNiG Upstream Norway prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego z 9 złóż: Skarv, Morvin, Vale, Vilje, Gina Krog, Skogul, Ærfugl, Kvitebjørn i Valemon. Prace inwestycyjne i analityczne prowadzone są na pięciu kolejnych złożach: Duva, Tommeliten Alpha, King Lear, Ærfugl Outer oraz Shrek. Spółka posiada udziały w 36 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 42,02 mld zł w 2019 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here