Naga MarketspgePolska Grupa Energetyczna (PGE) odnotowała 1 702 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej w I poł. 2019 r. wobec 1 281 mln zł zysku rok wcześniej, podała spółka w raporcie.

Zysk operacyjny wyniósł 2 446 mln zł wobec 1 859 mld zł zysku rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 18 236 mln zł w I poł. 2019 r. wobec 12 871 mln zł rok wcześniej.

Zysk netto dla akcjonariuszy wyniósł w I półroczu 1,7 mld zł, czyli o 33% więcej niż rok wcześniej. W samym II kwartale tego roku zysk netto wyniósł 1,1 mld zł, czyli o 223% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku, podała spółka w osobnym komunikacie.

“Jesteśmy liderem polskiego sektora energetycznego i konsekwentnie utrzymujemy solidne wyniki finansowe. Z uwagi na pozytywny wpływ zdarzeń jednorazowych, odnotowaliśmy bardzo dobry wynik EBITDA, na poziomie wyższym o prawie 1/5 niż w roku ubiegłym, a gdyby porównać wyniki EBITDA kwartał do kwartału wzrost wynosi aż 68%. Solidne są także nasze wyniki operacyjne, a korzystne warunki pogodowe w raportowanym okresie przełożyły się na wzrost produkcji ze wszystkich odnawialnych źródeł energii, w tym na niemal 30% wzrost wolumenu produkcji z wiatru. Większe wolumeny produkcji ze źródeł niesterowalnych to także wzrost zapotrzebowania na pracę interwencyjną elektrowni szczytowo-pompowych, które zanotowały wzrost o 65%” – powiedział prezes PGE Henryk Baranowski, cytowany w komunikacie.

Skonsolidowany zysk operacyjny spółki powiększony o amortyzację i odpisy aktualizujące (EBITDA) po pierwszym półroczu wyniósł 4,4 mld zł i był o 19% wyższy r/r. Największy wpływ na wynik miało pozytywne saldo zdarzeń jednorazowych, czyli przede wszystkim przydział dodatkowych darmowych uprawnień do emisji CO2 wycenianych na ok. 1,4 mld zł. Największy udział w zysku EBITDA raportowanej grupy PGE I półroczu 2019 r. miał segment Energetyki Konwencjonalnej, który wyniósł ponad 2 106 mln zł oraz segment Dystrybucji z wynikiem 1 211 mln zł. Segment Ciepłownictwa zakończył pierwsze półrocze wynikiem 772 mln zł. Segment Obrotu wygenerował w tym czasie 473 mln zł, a segment Energetyki Odnawialnej 310 mln zł, podano także.

“Na wyniki operacyjne w I półroczu 2019 r. miało wpływ przede wszystkim mniejsze zapotrzebowanie ze strony operatora na energię generowaną w jednostkach konwencjonalnych, co związane było ze zwiększonym wolumenem produkcji z wiatru (+1,5 TWh) oraz zwiększonym wolumenem energii importowanej netto (+0,8 TWh), przy jednoczesnym utrzymaniu na tym samym poziomie krajowego zużycia energii. W I półroczu 2019 r. grupa PGE wyprodukowała 29,5 TWh energii elektrycznej, z czego 17,06 TWh (o 12% mniej niż w ubiegłym roku) pochodziło z węgla brunatnego. Spadek wynika z mniejszego obciążenia i modernizacji Elektrowni Bełchatów i Elektrowni Turów” – czytamy także.

Produkcja energii elektrycznej z węgla kamiennego wyniosła 8,72 TWh, co oznacza spadek o 15% w stosunku do okresu bazowego. To efekt mniejszego obciążenia i remontu w Elektrowni Opole, a także postoju w rezerwie Elektrowni Dolna Odra i Elektrowni Rybnik.

O 1% wzrósł wolumen produkcji z gazu, który w I półroczu 2019 r. wyniósł 2,26 TWh. Na ten nieznaczny wzrost wpłynęły neutralne dla wyników warunki pogodowe związane z ciepłym pierwszym kwartałem i zimnym drugim kwartałem tego roku.

“Ze względu na korzystne warunki atmosferyczne grupa PGE odnotowała w raportowanym okresie wzrost o 28% produkcji energii z wiatru. Większe wolumeny produkcji PGE osiągnęła także w przypadku produkcji z biomasy (wzrost o 14%) oraz w elektrowniach wodnych (wzrost o 8%). Zwiększona produkcja ze źródeł niesterowalnych przełożyła się na 65% wzrost produkcji w elektrowniach szczytowo-pompowych, które pełnią rolę interwencyjną w systemie” – czytamy także.

Wolumen dystrybucji energii elektrycznej wyniósł pierwszym półroczu 18,13 TWh, co oznacza wzrost o 1% r/r.

Nakłady na inwestycje w I półroczu 2019 r. w grupie PGE wyniosły 2,5 mld zł i były o 13% r/r.

W ujęciu jednostkowym zysk netto w I poł. 2019 r. wyniósł 1 404 mln zł wobec 256 mln zł zysku rok wcześniej.

Źródło: ISBnews

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Sytuacja na wykresie:

Spółka spokojnie rozpoczyna środową sesję i nie ma reakcji na podane wyniki. Sytuacja na wykresie nie jest jednak ciekawa, po okresie zwyżki, która dotarła pod okolice wcześniejszych dołków i linii trendu, doszło do pojawienia się reakcji podażowej. Pojawia sie więc ryzyko powrotu do głównego trendu spadkowego.

pge

Czytaj także: Esotiq – przychody w sierpniu 33%, a od stycznia 19% w górę. Technika sugeruje wzrostytokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here