Naga MarketsPolska Grupa Energetyczna jest największym producentem i dostawcą energii elektrycznej w Polsce.

pge
źródło xStation 5

Notowania spółki spadają od wielu lat, w ostatnich kilku latach ruch ten lekko spowolnił i od 2015 roku mamy umiarkowanie spadkowy kanał. Grudzień przyniósł spadki i wymazanie części wcześniejszego odbicia. Na interwale miesięcznym mamy także formacje objęcia bessy, która zazwyczaj zwiastowała powrót do spadków. W ostatnim czasie notowania są skorelowane dość mocno z notowaniami certyfikatów Co2. Te silnie drożały przez niemal cały ubiegły rok. Spadki miały miejsce od połowy września do końca października, co przełożyło się na odbicie spółek energetycznych w tym PGE. Dwa ostatnie miesiące roku to powrót do wzrostów Co2. Zdaniem organizacji Carbon Tracker certyfikaty w najbliższych latach zdrożeją do okolic 35-40 euro za tonę. Jest to jeden z silnie obciążających spółkę elementów. Inne to często kwestie polityczne, wypowiedzi o elektrowni atomowej itp.

Także niedawne działania rządu mające na celu zatrzymanie cen energii. Jeżeli Komisja Europejska zacznie silniej naciskać w związku z tzw. niedozwoloną pomocą publiczną, możliwe że sektor energetyczny zareaguje spadkami. Warto mieć także na uwadze malejące zyski mimo stabilnych przychodów, rosnące koszta inwestycji co jest powodem zawieszenia w ostatnich latach wypłaty dywidend. Zgodnie z planem rok 2018 miał być ostatnim, w którym zawieszenie miało obowiązywać, a więc za 2019 rok możliwa będzie już wypłata dywidendy. Jeżeli nie pojawią się medialne doniesienia aby okres zawieszenie przedłużać, może to być korzystna wiadomość dla spółki i akcjonariuszy. Generalnie jednak na spółce ciąży sporo obciążeń, wspomniana polityka, kwestia elektrowni atomowej, koszty inwestycyjne, brak dywidend, czy przede wszystkim polityka klimatyczna i drożejące uprawnienia do emisji Co2. Z drugiej strony nie są to nowe tematy i sporo może być już wycenione, a spółka ma za sobą okres silnych spadków. Potencjalnie więc, jeżeli cały rynek będzie rosnąć, to także energetyka powinna iść tym śladem. Jeżeli jednak sytuacja na rynkach akcyjnych będzie słaba, to także notowania PGE mogą nadal wyglądać dość słabo.

Czytaj także: Zapiski giełdowego spekulanta: Amica – w kierunku 128 zł

Bezpłatne analizy spółek z GPW na zamówienie – wpisz interesującą Cię spółkę w komentarzu pod artykułem, a specjalnie dla Ciebie wykonamy jej analizę technicznąConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here