Naga MarketsPGE przy górnej krawędzi kanału. Opłata mocowa korzystna dla branży Kurs akcji spółki PGE, największej energetycznej firmy w Polsce, rósł podczas wczorajszej sesji o około 2,50%. Akcje drożały o 0,14 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 5,94 zł. Sesja odbyła się przy standardowych obrotach w porównaniu do ostatnich dni. Była to niezła sesja na tle indeksu WIG20, który zyskiwał wczoraj około 0,60%. Ostatecznie sesja zamknęła się na 5,91 zł. W sumie trwające od połowy marca odbicie przyniosło w maksymalnym punkcie około 240% wzrost notowań.

Czekamy na wybicie

Notowania sektora energetycznego nie wyglądają najgorzej w ostatnim czasie. Listopad przyniósł spore odbicie, jednak zwyżka wyhamowała przy górnej krawędzi kanału spadkowego. Słaba reakcja podażowa w tym miejscu każe zastanowić się nad szansami dalszych wzrostów. Wydaje się, że dołożenie do rachunków za prąd tzw. opłaty mocowej jest bardzo korzystne dla sektora.

Te artykuły również Cię zainteresują
Po za tym zniesiony zostanie obowiązek sprzedaży energii poprzez giełdę, co ma przyhamować import energii. Są to zmiany korzystne dla branży. Wydaje się zatem, że wybicie górą jest kwestią czasu, choć z punktu widzenia techniki, ważniejsze będzie wybicie oporu przy 6,20-6,25 zł.

pge 9.12.2020
Notowania PGE 9.12.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Przygotowanie do instalacji offshore na Bałtyku

PGE Baltica – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – wybrała Ordtek Limited jako wykonawcę tzw. strategii UXO (ang. unexploded ordnance), która ma zdefiniować metodologię postępowania w przypadku rozpoznania potencjalnego ryzyka związanego z obecnością niewybuchów na obszarach morskich, na których powstaną farmy wiatrowe Baltica-2 i Baltica-3, podała spółka. Analiza ryzyka związanego z UXO to jeden z elementów etapu przygotowującego do budowy instalacji offshore PGE na Bałtyku.

Dzięki jej przeprowadzeniu zostaną zdefiniowane potencjalne zagrożenia wynikające z obecności powojennych niewybuchów na dnie morskim. Na podstawie analizy Ordtek Limited przygotuje również strategię ograniczania ryzyka dla projektów morskich elektrowni wiatrowych Baltica-2 i Baltica-3, podano w komunikacie. “Wzdłuż linii brzegowej Bałtyku znajdują się liczne niewybuchy i niewypały z czasów II wojny światowej.

Musimy poznać bliżej ich rozmieszczenie i opracować plany redukujące zagrożenie związane z ich obecnością, aby budowa zarówno fundamentów morskich turbin wiatrowych, jaki i wszystkich powiązanych z nimi elementów instalacji offshore odbyła się w sposób sprawny i bezpieczny” – powiedziała prezes PGE Baltica Monika Morawiecka, cytowana w komunikacie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here