Naga MarketsPGE przewiduje dobre wyniki niemal wszystkich segmentów w II półroczu 2021 r.Warszawa, 29.09.2021 (ISBnews) – Polska Grupa Energetyczna (PGE) zakłada, że wyniki niemal wszystkich segmentów powinny być w II półroczu br. co najmniej równie dobre, jak w I półroczu 2021 r., poinformował wiceprezes Lechosław Rojewski. Trudniejszy może być natomiast rok 2022.

„W III kwartale roku eksport energii nadal będzie przewyższał import, więc bilans przedstawia się dla nas korzystnie” – powiedział Rojewski podczas konferencji prasowej.Wiceszef PGE poinformował, że grupa zakłada m.in. znaczną poprawę wyników w ciepłownictwie do końca roku, a biorąc pod uwagę ceny energii i zielonych certyfikatów, spodziewa się także pozytywnego zamknięcia roku w segmencie OZE.

„Lepsze powinny być również wyniki segmentu dystrybucja, a w obrocie praktycznie już zrealizowaliśmy plan na ten rok, więc wyniki w kolejnych kwartałach mogą być tylko lepsze” – podkreślił.

W ocenie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego, powtórzenie równie dobrych jak w I półroczu tego roku wyników w 2022 roku będzie już jednak „szalenie trudne”.

„Oczywiście, życzylibyśmy sobie powtórzenia takich wyników w 2022 roku, ale presja rynkowa jest silna, więc będzie to szalenie trudne. Spodziewamy się gorszej sytuacji z uwagi na ceny uprawnień do emisji CO2, które dotkną nas w 2022 roku. W ciepłownictwie trudno będzie nam przenieść całą podwyżkę CO2 do taryfy. W obrocie panuje na rynku bardzo duża zmienność, a rynek jest zaskoczony gwałtownymi podwyżkami” – powiedział prezes.

W I półr. br. w segmentach wyniki EBITDA były następujące:

– Energetyka Konwencjonalna: 2 049 mln zł (wzrost o 165% r/r)

invest

– Ciepłownictwo: 715 mln zł (wzrost o 45% r/r)

– Energetyka Odnawialna: 382 mln zł (wzrost o 27% r/r)

– Dystrybucja: 1 382 mln zł (wzrost o 23% r/r)

– Obrót: 706 mln zł (wzrost o 278% r/r).

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here