Naga MarketsPGE planuje ok. 7 mld zł nakładów inwestycyjnych w 2022 r.Warszawa, 24.11.2021 (ISBnews) – Polska Grupa Energetyczna (PGE) spodziewa się wzrostu r/r nakładów inwestycyjnych w energetyce odnawialnej, źródłach niskoemisyjnych, ciepłownictwie i dystrybucji w 2022 r., poinformował wiceprezes ds. finansowych Lechosław Rojewski. Łączne nakłady mogą wynieść ok. 7 mld zł.

“Będziemy dynamizować wydatki związane z nakładami inwestycyjnymi, oczywiście odchodząc od energetyki konwencjonalnej. Natomiast spodziewamy się wzrostu w źródłach niskoemisyjnych, wzrostu nakładów na fotowoltaikę w energetyce odnawialnej. W dystrybucji mamy istotne obszary – inteligentnych liczników oraz sieci kablowe średnich napięć” – powiedział Rojewski podczas konferencji prasowej.“Przewidujemy, że nakłady inwestycyjne w 2022 r. powinny wynieść ok. 7 mld zł” – dodał wiceprezes.

Spółka podała w prezentacji, że w energetyce konwencjonalnej wraz z końcem programu dostosowań do BAT nastąpi ograniczenie poziomu do nakładów utrzymaniowych.

W źródłach niskoemisyjnych przewidziane są rosnące nakłady na budowę mocy gazowych w Elektrowni Dolna Odra wraz z postępami inwestycji.

W ciepłownictwie wzrost nakładów ma być związany z budową nowych niskoemisyjnych bloków gazowych, w tym m.in. Nowa EC Czechnica, EC Bydgoszcz, EC Zgierz, EC Kielce.

W energetyce odnawialnej przewidziany jest przyrost nakładów na realizację budowy morskich farm wiatrowych, rosnące nakłady w ramach programu rozwoju mocy fotowoltaicznych. Niezależnie od rosnących nakładów na rozwój organiczny możliwe są też akwizycje.

W obrocie zakładana jet realizacja bieżących projektów rozwojowych i utrzymaniowych.

“W dystrybucji spodziewamy się wydatków rzędu 1,5 mld zł” – wskazał Rojewski.

W prezentacji wskazano na rosnące nakłady na przyłączanie nowych źródeł oraz realizację programu kablowania sieci i instalacji inteligentnych liczników.

Cały proces związany z inteligentnymi licznikami ma kosztować grupę łącznie 3 mld zł w okresie jego realizacji.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here