Naga MarketspgeKurs akcji spółki PGE, największej energetycznej firmy w Polsce, spadał podczas wczorajszej sesji o około 4,15%. Akcje taniały o 0,27 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego minimum przy 6,16 zł. Sesja odbyła się przy podwyższonych obrotach w porównaniu do ostatnich dni. Była to przeciętna sesja na tle indeksu WIG20, który tracił wczoraj około 0,29%. Ostatecznie sesja zamknęła się na 6,23 zł. W sumie, trwająca od końca sierpnia zwyżka, w szczytowym momencie oznaczało około 33% wzrostu ceny, jednak od listopada kurs spadł już o 35%.


Akcje PGE z nowymi minimami

Cały styczeń zakończył się dla spółki nieustającym spadkiem notowań. W całym miesiącu było zaledwie kilka, słabych wzrostowych sesji. Wydawało się, że pewna rekcja popytowa może pojawić się po tym jak cena testowała poziom ostatniego dołka, tak się jednak nie stało i gładko zeszliśmy na nowe minima. Kursowi nie pomagają nawet taniejące certyfikaty CO2, ani też zapowiedziana podwyżka cen energii. Sentyment do sektora energetycznego jest fatalny, a wiąże się to przede wszystkim z czekającą go transformacją, co oznacza spore nakłady inwestycyjne, a więc także zmniejszenie zysków. Jedyną i dość pozorną nadzieją może być to, że spółka ma już za sobą gigantyczną przecenę, jednak nie jest to mocny argument, tym bardziej, że na wykresie nie widać, aby rozpoczął się proces skupywania akcji. Wydaje się, że na lepsze czasy nadal trzeba czekać.

pge 14.02.2020
Notowania PGE 14.02.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Inwestycja za ponad 7 mld zł

Przed kilkoma dniami spółka podzieliła się szacunkami wyników za cały 2019 rok. Jej zdaniem, skonsolidowana EBITDA w 2019 roku wyniosła ok. 7,118 mld zł. Według szacunków, zysk netto jednostki dominującej wyniósł w ubiegłym roku ok. 1,864 mld zł. EBITDA segmentu energetyka konwencjonalna w 2019 roku wyniosła 2.880 mln zł, segmentu dystrybucja 2.306 mln zł, segmentu obrót 280 mln zł, a energetyka odnawialna 536 mln zł. Nakłady inwestycyjne grupy w 2019 roku wyniosły około 7.009 mln zł. Szacunkowe zadłużenie netto na 31 grudnia 2019 roku wyniosło około 11.415 mln zł.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here