Naga MarketsPGE najmocniejsze w gronie komponentów Wig20. Kurs zyskuje w poniedziałek 7%!Poniedziałkowa sesja przynosi wzrosty na spółkach działających w sektorze energetycznym. Niekwestionowanym liderem jest PGE, którego walory drożeją o blisko 7%. Wzrosty mają powiązanie z informacjami, które przekazał podczas konferencji Prezes Spółki Wojciech Dąbrowski. W ciągu najbliższych 30 lat, spółka ma przejść 30-letnią transformację, której efektem będzie produkcja energii tylko i wyłącznie z Odnawialnych Źródeł Energii.

  • PGE do 2050 będzie pozyskiwać energię jedynie z Odnawialnych Źródeł Energii.
  • Spółka planuje wydzielenie aktywów węglowych ze swojej działalności do końca przyszłego roku.
  • Akcje PGE zyskują w poniedziałek blisko 7%, a kurs osiągnął poziom 5,8 zł.

Zobacz również: Letus z umową w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Kurs akcji wystrzelił!

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeszcze ok. 22 lat będą pracować aktywa gazowe PGE

Prezes Spółki, Wojciech Dąbrowski wypowiedział się na temat potencjału wykorzystania aktywów gazowych, na których obecnie bazuje działalność spółki:

“Zakładamy, że aktywa gazowe będą pracować do 2042 roku, do tego momentu obowiązuje system wsparcia dla kogeneracji. Jeśli nie będzie innych mechanizmów wsparcia, to produkcja na gazie w 2042 r. będzie – według dzisiejszych realiów i prognoz – nierentowna. Przyglądamy się nowym technologiom, ale nie ma na dziś sprawdzonej, rentownej technologii, która mogłaby zastąpić gaz. Zakładamy, że gaz będzie naszym paliwem przejściowym”.

Priorytetem, a zarazem celem spółki na najbliższe dekady jest uzyskanie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Taki scenariusz wiązałby się z faktem, iż cała energia przekazywana klientom energetycznego giganta będzie pochodzić z Odnawialnych Źródeł Energii. PGE zakłada, że udział źródeł niskoemisyjnych oraz takich z zerową emisją, do 2030 roku może wynieść nawet 85%.

Wojciech Dąbrowski wypowiedział się także w ostatnio gorącym temacie wydzielenia aktywów węglowych. Podczas konferencji powiedział:

“Naszym zdaniem optymalne byłoby wydzielenie aktywów węglowych do końca 2021 roku”.

Zobacz również: Skala działalności Mercator Medical może wzrosnąć kilkukrotnie: Czat z W. Żyznowskim

Walory PGE ponownie odbijają od wsparcia na poziomie 5 zł

Analizując ostatnie miesiące na akcjach PGE, od drugiej połowy lipca, kiedy walory odnotowały lokalny szczyt na poziomie 8,5 zł., obserwujemy trend spadkowy. Owy poziom, był testowany trzykrotnie, każdorazowo, próba jego pokonania kończyła się niepowodzeniem co doskonale obrazuje poniższy wykres. Trend spadkowy zaprowadził kurs akcji spółki działającej w sektorze energetycznym do poziomu 5 zł., który skutecznie obronił się w końcówce września.

Dynamiczne odbicie, zakończone w okolicach 7 zł., dało stopę zwrotu na poziomie 40% w ciągu kilkunastu sesji. W październiku kurs wrócił jednak do poziomu 5 zł., i ponownie odbił, aby testować obecnie okolice 6 zł. Wydaje się, że w przypadku pokonania oporu na tym poziomie, walory najprawdopodobniej ponownie mogą wrócić do okolic 7 zł. i ostatnie doniesienia ze spółki , opisane w poprzednim akapicie, mogą stanowić o pozytywnym nastawieniu inwestorów do mocno już przecenionych walorów.

Notowania PGE z ostatnich 5 miesięcy. Źródło: tradingview.com

W poniedziałek przed godziną 13, akcje PGE zyskują blisko 7%, a kurs oscyluje w okolicach 5,8 zł. Obroty na walorach spółki przekroczyły nieznacznie 11 mln zł.

Autor poleca również:

Spodobał Ci się artykuł? Chcesz otrzymywać najważniejsze informacje wprost na swojego emaila? Zapisz się do naszego Newslettera. ZAPISZ SIĘ >>

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here