Naga MarketsPGE i Tauron liderami WIG20. Podsumowanie kwietnia z Pawłem MałmygąKwiecień, na szerokim rynku WIG, przyniósł zdecydowany spadek obrotów, zarówno względem marca, jak i średniej za 3 ostatnie kwartały. Z kolei na indeksie WIG20 w pozytywny sposób zaskoczyły spółki energetyczne, na czele z PGE i Tauron. Po drugiej stronie uplasowały się natomiast Allegro i CD Projekt, wskazuje Paweł Małmyga na antenie Comparic24.

  • W kwietniu obroty PGE wzrosły o 96,01%, natomiast kurs o 48,57%.
  • Po drugiej stronie znajdują się CD Projekt i Allegro, których obroty spadły o 52,11% i 56,92%.
  • Z kolei ma mWIG40 pozytywnie wyróżniają się m.in. Enea i Grupa Azoty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Mocny spadek obrotów w kwietniu

– Ogólnie niewiele się działo. Te wzrosty na WIG20 i mWIG40 (+5,1% i +3,4%) mogą być troszkę mylące, ponieważ przez większość miesiąca kursy przebywały w takiej konsolidacji, która trwa już w zasadzie od początku roku. No i kilkukrotnie próbowaliśmy wyrwać się z tej konsolidacji górą. Jak na razie nadal próbujemy, nic się nie zmieniło. – wskazuje Paweł Małmyga, analityk BM PKO BP.

Zobacz również: Fotowoltaika z szansą na kolejny ruch wzrostowy, twierdzi Marcin Tuszkiewicz

Pod względem obrotów szeroki rynek WIG zanotował (w kwietniu) blisko 40% spadek względem marca. Porównując natomiast do średniej za trzy ostatnie kwartały to obroty szerokiego rynku spadły mniej (choć dalej znacząco), czyli -23,4%.

PGE i Tauron liderami WIG20

– Pierwsza rzecz to bardzo silne wzrosty jednomiesięczne na PGE i Tauronie poparte obrotem, ponieważ ten obrót na PGE był prawie dwukrotnie wyższy w kwietniu niż średnia z 3 kwartałów, a na Turonie o 76% wyższy. Również wysokie obroty na PGNiG, jednak tu stopa zwrotu nie jest tak zawrotna, jak na powyższych spółkach energetycznych, jednak również ciekawie. – podkreśla Paweł Małmyga, analityk BM PKO BP.

Zaraz za podium znalazła się również spółka Asseco Polska, które to obrót wzrósł o 47,85% względem średniej z 3 ostatnich kwartałów. Natomiast 1-miesięczna stopa zwrotu dla tej spółki wyniosła już tylko 4,22%, co jest wynikiem zdecydowanie niższym aniżeli PGE i Tauron.

Allegro i CD Projekt z największymi spadkami

– Na drugim biegunie znaczący spadek obrotów na CD Projekcie i na Allegro. Tu już widzimy trochę z jednej strony odbicie na Allegro, ponieważ kurs wzrósł o prawie 5% w kwietniu. No i zmniejszenie dynamiki spadków na CD Projekcie. Także tu można ewentualnie rzucić okiem na te dwa walory i sprawdzać, czy przypadkiem ten obrót nie zacznie rosnąć. A jeżeli kurs ruszy w górę, to najprawdopodobniej będzie to początek jakiegoś odbicia. – dodaje także.

invest

Warto również zwrócić uwagę na LOTOS i CCC. Spółki te, pomimo znaczącego spadku obrotów (-32,27% i -33,09%) zanotowały zadowalające miesięczne stopy zwrotów, które wyniosły odpowiednio 10,13% dla LOTOS i 12,38% dla CCC.

Mocne wzrosty na mWIG40

– Spółki, na których dynamika obrotu była najwyższa, czyli Intercars i Kernel, to tam tak naprawdę niewiele się działo. Niewielkie spadki, ale to nie jest nic, co wykraczałoby poza taki rynkowy szum. Z kolei ciekawiej na Enea, czyli kolejnej spółce energetyczne, Dom Development i Grupa Azoty, bo to już od kilkunastu do ponad trzydziestu na Enea. – wskazuje analityk BM PKO BP.

Patrząc z miesięcznej perspektywy, to InterCars zanotowało w kwietniu spadek rzędu 5,74%, natomiast Kernel spadł o 4,67%. Jednocześnie ich obroty wzrosły odpowiednio o 211,47% i 150,01% (względem średniej za 3 ostatnie kwartały).

Z kolei Enea pochwalić może się wzrostem o 32,68% przy wzroście obrotów o 114%. Dom Development wzrósł o 12,12% (+101,69% obrotów), a Grupa Azoty zakończyła miesiąc z wynikiem +23,45%, przy wzrośnie obrotów rzędu 62,62%.

Po przeciwnej stronie uplasował się natomiast Biomed Lublin, który to zanotował spadek obrotów o 56,57% (względem średniej za 3 ostatnie kwartały), przy jednoczesnej stopie zwrotu -33,99% (1-miesięczna za kwiecień).

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs akcji biomed lublin | giełda prognozy | komentarz giełdowy | stooq eur pln | mercator notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here