Naga MarketsPGE, Enea i Tauron mają list intencyjny dot. współpracy w zakresie offshorePolska Grupa Energetyczna (PGE), Enea i Tauron Polska Energia podpisały list intencyjny dotyczący przyszłej współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej. Współpraca za pośrednictwem wspólnego podmiotu ma dotyczyć nowych projektów na Bałtyku.”Kolejny ruch po tym liście to będzie celowa spółka, jaką założą te trzy podmioty, które będą w zakresie morskiej energetyki wiatrowej współpracować, a nie konkurować” – powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń podczas wideokonferencji prasowej.

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wskazał, że jego spółka realizuje już projekty farm wiatrowych na Bałtyku

Prezes PGE Wojciech Dąbrowski wskazał, że jego spółka realizuje już projekty farm wiatrowych na Bałtyku, jednak list intencyjny ma dotyczyć nowych projektów.

Te artykuły również Cię zainteresują
“Ten list będzie dotyczył nowych inwestycji, o które będziemy wnioskowali jako jedna spółka z równymi udziałami” – powiedział.

“Pokładamy nadzieję w tym, że uda się wykorzystać wspólną wiedzę, doświadczenie i możliwości naszych spółek” – dodał prezes Enei Paweł Szczeszek.

Wskazał też, że spółka celowa ma powstać tak szybko, jak to będzie możliwe.

“Offshore to jest przyszłość dla wszystkich trzech spółek. Chcemy wykorzystać kompetencje i możliwości finansowe wszystkich spółek, a transformacja dotycząca eliminacji aktywów węglowych z naszych zasobów pozwoli nam razem zrealizować to szybciej i taniej” – powiedział prezes Taurona Wojciech Ignacok.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25%, a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Podstawą działania grupy kapitałowej Enea jest wydobycie węgla kamiennego oraz wytwarzanie, dystrybucja i handel energią elektryczną. Sieć dystrybucyjna grupy, zlokalizowana w zachodniej i południowo-zachodniej Polsce, obejmuje 20% powierzchni kraju. Spółka jest notowana na GPW od 2008 r.

Tauron Polska Energia jest spółką holdingową w grupie kapitałowej, która zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Grupa Tauron obejmuje swoim działaniem 18% powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce oraz jednym z największych podmiotów gospodarczych w kraju. W skład grupy wchodzą m.in. Tauron Wydobycie, Tauron Wytwarzanie, Tauron Ekoenergia, Tauron Ciepło, Tauron Dystrybucja, Tauron Sprzedaż oraz Tauron Obsługa Klienta.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: mercator gpw | merkator akcje | kurs dolara prognozy | usd pln | gpw pgnig | nasdq |


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here