Naga MarketsPGE EC i GPEC mają umowy ws. dostępności dostaw ciepła w Gdańsku i SopocieWarszawa, 15.11.2021 (ISBnews) – PGE Energia Ciepła – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) i Grupa GPEC podpisały pakiet umów wieloletnich na rzecz zwiększenia dostępności i gwarancji dostaw ciepła z sieci ciepłowniczej dla mieszkańców Gdańska i Sopotu, podała PGE. Umowy zostały zawarte na lata 2022-2026.

“Dostęp do ciepła sieciowego jest jednym z czynników wpływających na zrównoważony i niskoemisyjny rozwój miasta, poprawiający jakość powietrza w regionie, a także jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego mieszkańców i przedsiębiorstw. Dzięki partnerskiej współpracy, ciepło z elektrociepłowni PGE Energia Ciepła może docierać sieciami GPEC do coraz większej liczby mieszkańców Gdańska i Sopotu. Współpraca z Grupą GPEC jest kluczowa dla prowadzenia naszych projektów inwestycyjnych w sposób racjonalny, skoordynowany i połączony z jednoczesnym wykorzystaniem potencjału rynkowego prężnie rozwijającego się Gdańska” – powiedziała dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła Elżbieta Kowalewska, cytowana w komunikacie.Dzięki ścisłej i długofalowej współpracy z wytwórcą ciepła, Grupa GPEC zlikwidowała w ostatnich latach wszystkie tradycyjne ciepłownie węglowe na terenie Gdańska i przyłączyła mieszkańców do sieci ciepłowniczej.

“Energetyka się zmienia, a klienci są coraz bardziej świadomi zmian klimatycznych i oczekują od nas nowych rozwiązań, odchodzenia od emisyjności. Przy współpracy z PGE Energia Ciepła z roku na rok ograniczamy ją coraz bardziej. W Gdańsku nie mamy już żadnej ciepłowni węglowej, pracujemy wciąż nad efektywnością energetyczną dostaw ciepła, od 2014 roku wybudowaliśmy ponad 100 km nowej preizolowanej sieci ciepłowniczej” – podkreślił prezes GPEC Marcin Lewandowski.

Grupa GPEC zarządza siecią o długości ponad 800 km, z czego w Gdańsku i Sopocie dysponuje siecią o długości przekraczającej 750 km. Grupa obsługuje aktualnie ponad 8 tys. klientów. Z usług firmy korzysta ponad 400 tys. mieszkańców Gdańska, Sopotu, Pruszcza Gdańskiego, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Pelplina i Czernina.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25% udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,8 GWt i mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 672 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych – 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: notowania mbank | sp500 | pekao cena akcji | dax notowania weekendowe | kghm akcje opinie | gpw pge | najniższy kurs dolara nowozelandzkiego |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>


Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ConotoxiaObejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here