Naga MarketspgeKurs akcji spółki PGE, największej energetycznej firmy w Polsce, rósł podczas wczorajszej sesji o około 14,14%. Akcje drożały o 0,50 zł co pozwoliło na osiągnięcie dziennego maksimum przy 4,03 zł. Sesja odbyła się przy podwyższonych obrotach w porównaniu do ostatnich dni. Była to mocna sesja na tle indeksu WIG20, który zyskiwał wczoraj około 4,86%. Ostatecznie sesja zamknęła się na 4,03 zł. W sumie, trwająca od początku roku fala spadkowa doprowadziła do spadku kursu o niemal 70%.


Nareszcie odbicie w energetyce

Notowania spółki niestety nie opierają się globalnej przecenie i spadki w tym czasie były kontynuowane. Trzeba jednak dodać, że wygląd wykresu nie jest jedynie zasługą wirusowej paniki, gdyż spółka traciła na wartości od dłuższego czasu. Jednym z powodów są konieczne i kosztowne zmiany aby w kolejnych latach dostosowywać spółkę do nowej polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Spoglądając na wykres, widać jednak, że w końcu akcje zostały tak silnie wyprzedane, że pojawiło się bardzo długo wyczekiwane odbicie. Spółki energetyczne mogą też korzystać przez fakt załamania notowań certyfikatów CO2, a nawet wezwań aby w czasie kryzysu całkowicie z nich zrezygnować. Na razie jednak dokonana korekta jest tylko kroplą w morzy potrzeb po długim okresie spadków.

pge 20.3.2020
Notowania PGE 20.03.2020

Inwestuj z dźwignią na GPW w surowce, waluty, indeksy oraz spółki polskie oraz zagraniczne. Wszystko dzięki certyfikatom Turbo emitowanym przez ING N.V. Zdywersyfikuj swój portfel inwestycyjny i wybierz spośród 400 różnych certyfikatów. Dowiedz się więcej na temat certyfikatów dzięki Akademii ING.

Wynik netto za 2019 rok o 5,8 mld zł niższy

Polska Grupa Energetyczna zakończyła główne prace nad testami na utratę wartości rzeczowych aktywów trwałych zgodnie z wymogami MSR 36, co spowoduje obniżenie wyniku netto grupy za 2019 rok o ok. 5,8 mld zł, podała spółka przed kilkoma dniami. “Wyniki testów przeprowadzonych przez PGE wskazują na utratę bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej w wysokości ok. 7,5 mld zł. Równocześnie wystąpiły przesłanki do odwrócenia odpisu w segmencie Energetyki Odnawialnej w wysokości ok. 0,4 mld zł” – czytamy w komunikacie. “W związku z powyższym, stosowne korekty aktualizujące wartość aktywów trwałych zostaną uwzględnione w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym PGE za 2019 rok. Powyższe zdarzenie ma charakter niegotówkowy. Obniży ono wynik netto grupy PGE za 2019 rok o ok. 5,8 mld zł” – dodano w komunikacie.

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here