Naga MarketsJak wynika z raportu Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) za pierwsze półrocze, strata netto w tym okresie wyniosła 688 miliony złotych. Wpływ na to miały między innymi bardzo wysokie koszty zakupu praw do emisji CO2, które kosztowały spółkę 3,1 miliarda złotych. W tym samym czasie Komisja Europejska (KE) zapowiada redukcję emisje w przeciągu 10 lat z 40 do minimum 55% w odniesieniu do poziomów z 1990 r. Wszystko to spowodowało, że grupa PGE chce najpóźniej do 2050 roku być całkowicie „zieloną” firmą, która rezygnuje z węgla. Dla 25 tys. z 42 tys. pracowników giganta może to być poważnym zagrożeniem.

  • Za emisję dwutlenku węgla, którego PGE emituje najwięcej w Polsce, spółka zapłaciła w pierwszym półroczu 3,1 mld zł.
  • Połowę tej kwoty PGE planuje przeznaczyć na koszty inwestycji w fotowoltaikę
  • Zapowiedzi redukcji emisji CO2 przez KE z całą pewnością nie sprzyjają planom działalności PGE, które w 30 lat chce się stać się w pełni „zielone”
  • W środę akcje spółki osuwają się o ponad 3%, testując poziom 5,35 zł i minima z początku czerwca

PGE do 2050 roku chce całkowicie zrezygnować z węgla

Wraz z publikacją wyników finansowych za pierwsze półrocze 2020 roku, prezes PGE poinformował, że spółka chce w przeciągu 30 lat produkować energię w 100 procentach z „zielonych źródeł”. Na przestrzeni kolejnych dekad będzie oznaczało to między innymi restrukturyzację zatrudnienia, a o swoje posady może niepokoić się nawet 25 tysięcy z 42 tysięcy pracowników polskiego giganta (tyle właśnie jest zatrudnionych w energetyce konwencjonalnej oraz w ciepłownictwie).

Te artykuły również Cię zainteresują
PGE w Polsce jest największym emitentem dwutlenku węgla. Do czerwca było to 29,3 mln ton, czyli o niespełna 2 miliony ton mniej niż w zeszłym roku. Należy jednak przypomnieć, że w październiku rusza nowy blok napędzany na węgiel brunatny, który obsługiwać będzie Elektrownia Turów.

Koszty emisji CO2 do tej pory wyniosły 3,11 mld zł, a w tym samym okresie rok wcześniej było to 1,82 mld zł. Przy rosnących obostrzeniach i planach KE związanych z reedukacją emisji, PGE nie może pozwolić sobie na wzrost tego wskaźnika.

– W osiągnięciu zeroemisyjności będziemy liderem. Naszą aspiracją jest, by 100 proc. zielonej energii dla klientów w 2050 roku było oferowane przez naszą grupę – komentował podczas konferencji prasowej Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.

Zapowiedź PGE ma miejsce w chwili, gdy szefowa KE, Ursula Vod der Leyen, mówiła o nowym celu klimatycznym, który ma uczynić z UE pierwszy neutralny dla klimatu obszar.

Akcje PGE w dół po raporcie za pierwsze półrocze

Wynik netto (-637 mln zł) jest efektem zdarzeń jednorazowych o niegotówkowym charakterze – utrata wartości akcji posiadanych w Polskiej Grupie Górniczej S.A. oraz utrata bilansowej wartości wybranych rzeczowych aktywów trwałych w segmencie Energetyki Konwencjonalnej – napisano w oświadczeniu.

Polska Grupa Energetyczna (PGE) zaprezentuje strategię do 2030 r. z perspektywą do 2050 r. późną jesienią, poinformował prezes Wojciech Dąbrowski. Strategia ma pokazać ścieżkę transformacji grupy “w zielonym kierunku”.

Pomimo tego, że publikacja wyników była zgodna ze wstępnym raportem i pokryła się z oczekiwaniami, to akcje PGE tracą w środę ponad 3%.

Akcje PGE na wykresie dziennym

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułŚwiatowe PKB skurczy się w 2020 r. o 4,5%. Mniej niż początkowo zakładano
Następny artykułPrzelewy z kont w innych bankach w Santander Open już wkrótce
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here