Naga MarketsSiedziba PFR

Gdy na całym świecie strach wokół koronawirusa spada, a rządy kolejnych państw myślą o stopniowym znoszeniu obostrzeń wprowadzonych w imię walki z pandemią, Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sprzedaje koronaobligacje. Na papiery, z których zysk zostanie przeznaczony na walkę ze skutkami epidemii, popyt przerósł oczekiwania i wyniósł 16,3 mld zł. W tym czasie na warszawskim parkiecie giełdowym obserwowany jest trzeci dzień spadków z rzędu. Na przegląd wybranych informacji rynkowych zaprasza Orbex.

  • Polski Fundusz Rozwoju wyemitował w poniedziałek, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 4-letnie obligacje o wartości nominalnej 16,3 mld zł
  • Obligacje są oprocentowane w stosunku rocznym na poziomie 1,375% , a termin zapadalności ustalony na 29 marca 2024 r.
  • Podstawą prawną emisji obligacji przez PFR jest art. 21aa ustawy o systemie instytucji rozwoju.

Te artykuły również Cię zainteresują
Korona-obligacje na walkę z Covid-19

Polski Fundusz Rozwoju zrealizował dzisiaj udaną emisję obligacji. Debiut PFR w roli emitenta obligacji to niewątpliwie sukces spółki, wszystkich instytucji rządowych oraz banków zaangażowanych w emisję. Odbyła się ona w ramach rządowego programu Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju firm i pracowników. PFR zyskał zaufanie banków – obligatariuszy oraz Skarbu Państwa, dla właściwie zastosowanego mechanizmu pozyskiwania środków. Stanowi to dobry punkt wyjścia dla kolejnych emisji – komentował w czwartek PFR.

Polski Fundusz Rozwoju wyemitował w poniedziałek, w ramach programu emisji obligacji o łącznej wartości do 100 mld zł, 4-letnie obligacje o wartości nominalnej 16,3 mld zł. Emisję przeprowadzono w związku z powierzeniem PFR przez Radę Ministrów, na podstawie art. 21a ust. 1 ustawy o systemie instytucji rozwoju oraz uchwały Rady Ministrów z dnia 27.04.2020 r. o realizacji „Programu rządowego – tarcza finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla małych i średnich firm”. Wyemitowane obligacje zabezpieczone są gwarancją Skarbu Państwa. Wszystkie wyemitowane obligacje zostały objęte przez obligatariuszy będących bankami.

Sukces pierwszej emisji obligacji to dobry prognostyk dla realizacji rządowego programu, przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19, który tym samym wchodzi w fazę realizacji. Popyt na nasze obligacje okazał się być większy niż zakładaliśmy, stąd zamiast planowanych 15 mld zł pozyskaliśmy z ich emisji ponad 16 mld zł. Pozytywna reakcja rynku oznacza, że banki i inwestorzy zaufali PFR, jako podmiotowi zdolnemu zrealizować założenia rządowego programu – powiedział Paweł Borys, prezes Zarządu PFR.

Partnerem programu „To warto wiedzieć”, emitowanego codziennie o godzinie 09:00 na antenie Comparic24.tv jest międzynarodowy broker Orbex:

SPRAWDŹ OFERTĘ BROKERA ORBEX I ZAŁÓŻ KONTOConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here