Naga MarketsPfizer najdroższy na Wall Street od 20 lat dzięki szczepione. S&P 500 z rekordem notowańWtorkowa sesja na Wall Street zakończyła się wyznaczeniem nowych szczytów wszechczasów przez amerykańskie indeksy, co wpisuje się w scenariusz wysokiego popytu na ryzyko w oczekiwaniu na rozpoczęcie szczepień w USA, które powinny otworzyć drogę do normalności gospodarczej w perspektywie 2021 roku. S&P 500 dobił tym samym do 3700 pkt., a technologiczny Nasdaq osiągnął poziom 12600 pkt.

S&P 500 z rekordem, Pfizer najdroższy od 20 lat

Akcje Pfizera wychodzą na najwyższe poziomy od 2000 roku po tym jak amerykańskie władze dały zielone światło do rozpoczęcia szczepień, oceniając produkt firmy jako wysoce efektywny w przeciwdziałaniu zarażeniem koronawirusem i bezpieczny dla zdrowia. Dodatkowo amerykańskie indeksy napędzają oczekiwania na przeforsowanie w końcu impulsu fiskalnego, na co presja wzrosła po słabszych od oczekiwań listopadowych danych z rynku pracy.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sekretarz skarbu Mnuchin przedstawił nową propozycję opiewającą na 916 mld USD, co Nancy Pelosi spikerka Izby Reprezentantów określiła jako postęp w rozmowach. Niemiecki Dax cały czas bowiem nie może trwale wyjść powyżej 13400 pkt., po potwierdza, że to amerykańskie indeksy w dalszym ciągu radzą sobie relatywnie lepiej. Obawa związana z utrzymującą się na wysokim poziomie liczbą nowych przypadków Covid-19 spadła jednak obecnie na drugi plan. Trudno więc kreślić obecnie negatywne scenariusze dla bardziej ryzykownych aktywów.

Wykres S&P 500

Kurs euro stabilizuje się nad 1,21

Solidny popyt na ryzyko na rynku walutowym ciąży bezpiecznym przystaniom. Kurs EURUSD stabilizuje się w okolicy 1.21 w oczekiwaniu na jutrzejszy wynik posiedzenia EBC. Szczególnie ważny będzie ton komunikatu, w którym mogą pojawić się silniejsze odwołania do zbyt wysokiego kursu wspólnej waluty. Utrudnia on bowiem odbudowę gospodarczą po przejściu pandemii.

Dziś decyzję ws. wysokości stóp procentowych podejmował będzie Bank Kanady, niemniej jednak rynek nie spodziewa się w tym przypadku dalszej redukcji stóp procentowych. Kanada swoją gospodarkę wspiera obecnie mocno polityką fiskalną i wsparcie ze strony polityki monetarnej nie wydaje się na obecną chwilę konieczne.

Na rynku ropy naftowej oczekiwania związane ze szczepionką przekładają się na wzrost WTI do poziomu 46 USD za baryłkę i sprawy proces szczepień powinien dalej wspierać notowania surowca. Złoto natomiast cofa się dziś w kierunku wsparcia na 1850 USD za uncję wraz z tym jak rośnie popyt na ryzyko.

Uwzględniając, że oczekiwania na ekspansje fiskalną w USA rosną, a EBC w dniu jutrzejszym zaprezentuje nowy pakiet działań, nie można jeszcze przekreślać szans na dalsze wzrosty żółtego metalu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here