Naga MarketspetroWenezuelski rząd ogłosił, że jego krajowa cyfrowa waluta, petro, może zostać wymieniona na dowolną kryptowalutę, jeśli zostanie zakupiona jeszcze w tym roku. Jednak portfel e-waluty nadal nie jest dostępny, a jej nabywcy otrzymują tylko certyfikaty zakupu.


Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro, nadal aktywnie promuje projekt. W minionym tygodniu odwiedził siedzibę Oddziału ds. Krypto-aktywów (Sunacrip), który jest odpowiedzialny za regulację wszystkich działań związanych z kryptowalutami w Wenezueli.

Petro – oferta specjalna

Podczas swojej wizyty Maduro wpadł na pomysł ogłoszenia oferty specjalnej dla wszystkich tegorocznych nabywców petro. El Nacional zacytował jego pomysł:

“Każdy, kto kupuje petro [od teraz] do 31 grudnia, może zamienić go na dowolną cyfrową walutę lub międzynarodową walutę, taką jak bitcoin lub juan.”

Według Sunacrip, wielu Wenezuelczyków i urzędników rządowych już kupiło petro, gdy tylko trafiło ono do sprzedaży. Nabywcy muszą spełniać wszelkie wymagania dotyczące know-your-customer (KYC), które obejmują np. pobranie odcisków palców przed kupnem tokenu.

Problemy petro

Tymczasem petro obecnie nie ma żadnych typowych cech kryptowaluty. Oficjalny portfel tokenu nie istnieje. Gdy zainteresowany nabywca kliknie w linki na oficjalnej stronie projektu, aby pobrać portfele na Windowsa lub Linuxa, otrzymuje komunikat: “Ten portfel wkrótce będzie dostępny dla twojego systemu operacyjnego.” Mało tego, aplikacja e-walleta na Androida, wcześniej dostępna w sklepie Google Play została usunięta przez samo Google.

Nie jej także znane repozytorium z kodem petro, więc nie ma możliwości potwierdzenia jego funkcjonalności. Władze nie opublikowały też wykresów lub danych pokazujących stan  sieci e-monety, takich jak: aktywność, czasy potwierdzenia przelewów, przepustowość transakcji, hashrate lub inne podstawowe statystyki, które interesują zwolenników kryptowalut.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Mimo tylu wad i kontrowersji, władze Wenezueli chcą ponoć, by petro stało się jednostką rozliczeniową OPEC.

Nawet wewnątrz kraju token budzi kontrowersje. W mediach cytowano nawet byłego ministra naftowego, Rafaela Ramireza, który napisał, że “Petro […] istnieje tylko w wyobraźni rządu”. Jaki więc będzie los e-monety? Przekonamy się zapewne w nadchodzącym roku.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here