Naga MarketspetroWenezuela chce, by jej narodowa kryptowaluta Petro była jednostką rozliczeniową dla handlu ropą naftową w ramach Organizacji Krajów Eksportujących Ropę (OPEC). Informację podała firma PDVSA na swoim koncie na Twitterze 7 listopada.


Waluta dla OPEC

PDVSA cytuje swojego prezesa Manuela Quevedo, który zajmuje również stanowisko Ministra ds. Ropy i Górnictwa w Wenezueli. Polityk i biznesmen pisze:

“Będziemy prezentować Petro OPEC w 2019 roku jako główną cyfrową walutę popartą ropą naftową.”

Wielki krok dla Petro?

OPEC jest globalną międzynarodową organizacją złożoną z 15 krajów, założoną w 1960 r. w Bagdadzie. Jej celem jest opracowanie regulacji i polityki dla głównych światowych eksporterów ropy. Według strony internetowej OPEC organizacja nie zaplanowała jeszcze swojego kalendarza na 2019 rok. Najbliższe spotkanie przedstawicieli przemysłu naftowego odbędzie się jednak 6 grudnia w Wiedniu.

Wenezuela oficjalnie rozpoczęła sprzedaż swojej kryptowaluty pod koniec października. Miało to miejsce 11 miesięcy po tym, jak prezydent kraju ogłosił swoje plany jej powstania. Petro można teraz kupić bezpośrednio na oficjalnej stronie internetowej lub za pośrednictwem sześciu lokalnych giełd kryptowalutowych autoryzowanych przez rząd.

Prezydent Maduro aktywnie promuje e-monetę. Zwrócił się do nawet obywateli kraju w październiku, prosząc ich o inwestowanie w złoto i kryptowalutę, podczas gdy waluta krajowa, suwerenny bolivar, staje w obliczu hiperinflacji.

Prezydent stwierdził również, że Petro będzie wykorzystywane do międzynarodowych transakcji handlowych od października 2018 r. Ponadto Wenezuela ogłosiła, że ​​waluta zostanie wykorzystana jako jednostka rozliczeniowa w kraju, co powoduje, że pensje i ceny stają się z nią powiązane.

Świat marzeń

Jednak niektórzy eksperci, dziennikarze i ekonomiści sceptycznie odnoszą się do projektu Wenezueli. Petro ponoć nie było wcale wspierane ropą naftową. W mediach cytowano nawet byłego ministra naftowego, Rafaela Ramireza, który napisał, że “Petro […] istnieje tylko w wyobraźni rządu”.

Eksperci poinformowali także, że PDVSA ma 45 miliardów dolarów długu i nie wykazuje żadnych oznak faktycznej działalności handlowej. W publikacji zauważono, że może to oznaczać, że waluta jest jedynie “kurtyną”, która ma ukryć niedawne niepowodzenia Maduro w temacie ponownego ożywienia krajowej waluty fiducjarnej.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here