Naga MarketspetroNicolas Maduro, prezydent Wenezueli, ogłosił właśnie start kampanii mającą na celu wsparcie personelu medycznego jego kraju w czasie pandemii koronawirusa. W jej ramach każdy lekarz dostanie… nie, nie maseczkę, ale token petro.

W ramach inicjatywy „Lekarze ojczyzny” każdy wenezuelski lekarz dostanie teraz jeden token petro. Dowiadujemy się tego z tweetu z 2 kwietnia opublikowanego przez urzędnika państwowego.

Petro vs. koronawirus

Tokeny będą dystrybuowane za pomocą „Patria System” Wenezueli – platformy uruchomionej przez rząd. Petro będą niejako premią dla medyków. Czy to ma im pomóc w walce z epidemią? Albo inaczej: ma zachęcić do jeszcze bardziej wytężonej pracy na rzecz pacjentów?

Te ostatnie tezy są wątpliwe. Tokeny petro są ponoć powiązane z ceną jednej baryłki wenezuelskiej ropy. Ta obecnie wynosi około 27 USD. Tyle że politycy przeciwni Maduro otwarcie mówili już w mediach, że tak nie jest i tokeny nie mają żadnego pokrycia w niczym. Są ponoć walutą fiat, w czystej i cyfrowej formie.

Mało tego, administracja Maduro twierdzi, że 1 petro jest warte około 60 USD, choć popularne platformy handlowe używane przez Wenezuelczyków obecnie podają tokenu na poziomie od 20 do 26 USD.

Jest jednak jeszcze druga strona medalu. Biorąc pod uwagę minimalne miesięczne wynagrodzenie w Wenezueli wynoszące 3,61 USD plus 2,89 USD w postaci bonów żywnościowych, jedno petro może równać się z kilkumiesięczną pensją.

Wenezuelskie szpitale fatalnie przygotowane na epidemię

Maduro mógł jednak przekazać tokeny petro bezpośrednio wenezuelskim szpitalom, z których większość jest podobno źle przygotowana do poradzenia sobie z pandemią koronawirusa. Artykuł Vice z 1 kwietnia opisuje mydło i środki dezynfekujące jako „towary luksusowej” w placówkach medycznych. „Obawiam się, że nie dostaniemy zapasów w przyszłym tygodniu, kiedy spodziewane jest zwiększenie liczby przypadków [zachorowań]”, powiedziała kierownik uniwersytetu chorób zakaźnych, Maria Landaeta.

W każdym razie nowa akcja Madura wydaje się być nową fanaberią władzy. Nie jest jasne, jak i kiedy Wenezuela wyjdzie z obecnego kryzysu. Ten potrwa bez reform jeszcze długo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here