Naga MarketspetroPrezydent Wenezueli Nicholas Maduro ogłosił, że rząd wypłaci tzw. premię świąteczną dla emerytów i rencistów. Dlaczego o tym piszemy? Zostanie ona bowiem wypłacona w krajowej cyfrowej walucie – Petro. 

O powyższym można dowiedzieć się z profilu lokalnego dziennika Venepress na Twitterze, gdzie stosowny wpis umieszczono 17 listopada. Ten intrygujący przypadek nie jest jednak pierwszym, gdy Wenezuela niemal siłą wpycha Petro do portfeli emerytów.

Petro dla emerytów

Już w grudniu ubiegłego roku Wenezuela automatycznie przekształciła premie dla emerytów na Petro. Czy to skuteczny sposób na zaznajomienie obywateli z cyfrową walutą? Pamiętajmy, że mamy tu do czynienia z typową walutą fiat – jej wartość jest zależna od umowy społecznej i zaufania względem rządu. To ostatnie zaś nie może być dziś wysokie, bowiem kraj przeżywa wielką zapaść gospodarczą. Krajowa waluta jest zżerana przez hiperinflację, banknoty dosłownie leżą na ulicach, zaś w sklepach brakuje tak sztandarowych towarów jak papier toaletowy.

Petro zostało zaś po raz pierwszy wprowadzone do przedsprzedaży w lutym ubiegłego roku i od samego początku budziło obawy i kontrowersje wśród zagranicznych obserwatorów, ale też krajowych polityków. Opozycja otwarcie uderzała w projekt i uważała, że token jest nic nie wartym zapisem cyfrowym. Jeden z urzędników w mediach przyznał, że za walutą nie stoją żadne bogactwa naturalne Wenezueli, jak próbował wmówić obywatelom rząd.

Kryptowaluty dla Wenezuelczyków

Jak poinformował Cointelegraph Hiszpania 13 listopada, zastępca Zgromadzenia Narodowego Wenezueli, Francisco Torrealba, powiedział, że wierzy, że wszystkie waluty fiat zostaną docelowo zastąpione kryptowalutami. Dziś popyt na BTC w jego kraju utrzymuje się na wysokim poziomie. Bitcoin jest bowiem tratwą ratunkową w państwie, gdzie panuje hiperinflacja.

Mówiąc o Wenezueli, Torrealba twierdził jednak, że kraj przechodzi wielką zmianę, a Maduro wnosi „wielki wkład” w jego przebudowę, tworząc Petro. Na zakończenie wywiadu stwierdził, że docelowo wszystko będzie oparte na tj walucie.

Słowa Torrealba brzmią jednak jak mrzonka. Wątpliwe, by Wenezuela zmusiła swoich obywateli do korzystania z niewiarygodnego w ich oczach tokenu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here