Naga MarketsOpinie Petera Tchira są niezwykle popularne za oceanem. Jak sam przyznaje na swoim profilu społecznościowym - nie ma tygodnia w którym nie wystąpiłby w mediach branżowych.
Opinie Petera Tchira są niezwykle popularne za oceanem. Jak sam przyznaje na swoim profilu społecznościowym – nie ma tygodnia w którym nie wystąpiłby w mediach branżowych.

Wczoraj pisaliśmy o wypowiedzi byłego Sekretarza Skarbu Stanów Zjednoczonych – Larrego Summersa, który jednoznacznie stwierdził, że moment na podniesienie amerykańskich stóp procentowych przez Rezerwę Federalną dawno minął, a próba normalizacji polityki monetarnej w aktualnej sytuacji makroekonomicznej przyniesie więcej szkód niż pożytku. Dziś, na łamach serwisu BusinessInsider możemy przeczytać wypowiedź innego ekonomisty i pracownika Brean Capital – Petera Tchira. Język analityka jest zgoła inny od opinii Summersa, gdyż Tchir uważa, że właśnie nadszedł idealny moment na działanie Fed.


Tchir w swojej nocie do klientów Brean Capital rezolutnie stwierdza, że nie dba o to czy Fed na czele z prezes Yellen faktycznie podejmą działania normalizujące politykę monetarną Stanów czy też nie. Przyznaje, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest wciąż “stara śpiewka” o zależności przyszłych decyzji Rezerwy od danych makroekonomicznych. Tchir podejrzewa, że w razie pogorszenia się sytuacji gospodarczej w Stanach po ewentualnej podwyżce, możemy być świadkami… obniżki stóp, lub przeprowadzenia kolejnego, czwartego już programu skupu aktywów.

Niemniej jednak, Tchir jest zdania, że ten moment – moment w którym duża część rynku jest zdezorientowana i spanikowana obecną sytuacją, podwyżka stóp jest jak najbardziej dobrą decyzją. Zdaniem ekonomisty taka podwyżka wyśle mocny, pozytywny sygnał na rynek i określi przyszły kierunek w jakim będzie on podążał.

I choć wczoraj minął szósty dzień nieprzerwanych spadków na Wall Street, Tchir pozostaje nieugięty i namawia Fed do “zdarcia bandaża” i zrobienia tego, czego rynek oczekuje od niemal całego roku – podniesienia stóp procentowych. Jednocześnie, popularny za oceanem analityk oskarża Rezerwę o “stworzenie potwora, nakłaniającego inwestorów przez ostatnie miesiące do błędnej alokacji kapitału i nagradzania pewnych zachowań, których Tchir nie określił by mianem “ostrożne”.

Kończąc swoją notę, autor przyznaje, że podwyżka stóp procentowych to zawsze trudna decyzja – jednak w obecnej sytuacji rynkowej, alternatywą jest brak jakichkolwiek działań i pozwolenie rynkowi na swobodny spadek. A to zdaniem Tchira stworzy jeszcze większe kłopoty aniżeli obecne.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here