Naga Markets

Trzy kluczowe czynniki –wysokie rentowności w USA, spowolnienie globalnego cyklu wzrostu i słaby apetyt na ryzyko – wspólnie przyczyniły się do wzrostu kursu dolara amerykańskiego w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Jego indeks (DXY) zyskał około 19%, a jego wycena (na podstawie realnego efektywnego kursu walutowego (REER)) również osiągnęła najwyższy poziom od dziesięcioleci. Niemniej jednak zdaniem analityków z HSBC siły te tracą teraz dotychczasową pozycję. Indeks DXY nieznacznie spada we wtorek w okolice 107,50.

Kurs dolara: Niepewne perspektywy dla USD w ciągu kilku miesięcy – HSBC

Kiedy cykl zacieśniania polityki Fed dobiegnie końca, zdaniem strategów zmienność stóp procentowych może się zmniejszyć, usuwając kluczowy wiatr w plecy dla USD.

Rentowności w USA pozostają podwyższone w porównaniu z innymi walutami, ale tempo dalszych wzrostów prawdopodobnie od tego momentu zwolni – napisano w raporcie.

Rezerwa Federalna (Fed) podniosła stopy procentowe o 375 pb od marca 2022 r., a ekonomiści HSBC spodziewają się jeszcze dwóch podwyżek o 50 pb w grudniu 2022 r. i lutym 2023 r., po których nastąpi długa przerwa.

Ostatecznie może to ograniczyć zmienność kursów i usunąć kluczowe wsparcie dla USD – dodano.

Przenieś swój trading na kolejny poziom razem z brokerem Interactive Brokers. Skorzystaj z oferty inwestowania w akcje:

CHCĘ INWESTOWAĆ Z INTERACTIVE BROKERS

Jednocześnie rynki wyceniły już obawy dotyczące spowolnienia światowej gospodarki. Dynamika globalnego wzrostu zaczyna wykazywać oznaki wygasania. Wskaźnik Composite Leading Indicator (CLI) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) spada od sierpnia ubiegłego roku, ale tempo tego spadku zwalnia (wykres 2).

XTB
HSBC

Uważamy, że w ostatnich miesiącach ten czynnik dla USD był mniej widoczny. Jeśli to wykaże dalsze oznaki łagodzenia, powinno to oznaczać jeszcze słabszego dolara, przy niezmiennych warunkach. Zdajemy sobie sprawę, że w globalnej gospodarce wciąż istnieje wiele obaw, w tym ryzyko związane z twardym lądowaniem lub nadmierne zacieśnianie polityki przez główne banki centralne, które mogą spowodować znaczną zmienność na rynkach finansowych i przejściowo umocnić dolara. Jednak wiele z tych obaw jest dobrze uwzględnianych przez rynki – podkreślono.

W raporcie dodano, że apetyt na ryzyko może się poprawiać, zmniejszając popyt na „bezpieczną przystań” jaką jest dolar (USD).

Apetyt na ryzyko może być wspierany przez stabilizację rentowności w USA przy jednoczesnym załamaniu się globalnej dynamiki wzrostu, co może dodatkowo ciążyć na USD. W związku z tym jest mało prawdopodobne, aby skrajne poziomy przewartościowania USD pozostały uzasadnione i spodziewamy się niepewnych perspektyw dla waluty w ciągu najbliższych kilku miesięcy, po których nastąpi ścieżka osłabienia począwszy od drugiego kwartału 2023 roku – podsumowano.

Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview
Kurs DXY na interwale dziennym, tradingview

Ekonomiści z Goldman Sachs spodziewają się, że Stany Zjednoczone o włos unikną recesji w przyszłym roku, gdy gospodarka Europy zacznie się kurczyć. Tymczasem prognozuje się, że PKB Chin będzie powoli wzrastał w pierwszej połowie 2023 r., a następnie przyspieszy w miarę zmniejszania ograniczeń. Jednocześnie rynki na Wall Street oferują największe potencjalne długoterminowe zwroty od ponad dekady, wskazuje JP Morgan.

Sponsorem publikacji jest Interactive Brokers CE. Spółka Interactive Brokers Central Europe Zrt. (IBCE) jest regulowana przez MNB. IBCE nie ponosi odpowiedzialności za treść tego artykułu. Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty Twojego kapitału. Niektóre produkty finansowe nie są odpowiednie dla wszystkich inwestorów. Klienci powinni zapoznać się z odpowiednimi ostrzeżeniami o ryzyku przed inwestowaniem.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKapitalizacja rynku kryptowalut spadła poniżej 800 mld dol. po raz pierwszy od grudnia 2020 r.
Następny artykułCzy kurs EUR/USD wróci do parytetu? Analiza techniczna sugeruje dalsze spadki
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here