Naga MarketsKurs euro (EUR/USD) wzrośnie powyżej 1,20. Kurs dolara pod presją wyższej inflacjiW lipcu amerykański dolar (USD) spadł o około 5% w ujęciu ważonym. Niektórzy eksperci argumentują, że za tym ruchem w dół stoi silniejsze euro oraz masowe drukowanie pieniędzy przez Fed. Jednak Neil Shearing z Capital Economics uważa, że ​​perspektywa wyższej inflacji w Stanach Zjednoczonych w porównaniu z jej odpowiednikami w krajach rozwiniętych jest powodem, który podkreśla słabość amerykańskiej waluty w ostatnim czasie. Jednocześnie eksperci z MUFG oczekują dalszego wzrostu pary EUR/USD po krótkim przestoju. Kurs „edka” nieznacznie spada w czwartek i oscyluje w okolicach 1,1850.

  • Masowe drukowanie pieniędzy przez Fed, pogłębiająca się dysfunkcja polityczna w kraju i rosnąca rywalizacja strategiczna z Chinami zmniejszyły urok dolara
  • Słabość dolara jest efektem ubocznym silniejszego euro, jednak nie ma wiarygodnej alternatywy dla dolara jako waluty rezerwowej
  • W lipcu euro umacniało wobec dolara amerykańskiego, wzrastając z 1,1247 do 1,1819
  • EBC zbyt ekspansywny, aby promować kontynuację kursu EUR/USD w okolice 1,25-1,30

Upadek dolara jako światowej waluty rezerwowej? – Capital Economics

Słabość dolara jest efektem ubocznym silniejszego euro, które zyskało na globalnej atrakcyjności, gdy europejscy decydenci zdecydowali się w końcu podjąć wspólne działania. Jednak dolar nie tylko osłabił się w stosunku do euro – osłabił się również w stosunku do innych walut.

Innym wysuwanym przez analityków wyjaśnieniem jest fakt, że masowe drukowanie pieniędzy przez Fed, w połączeniu z pogłębiającą się dysfunkcją polityczną w kraju i rosnącą rywalizacją strategiczną z Chinami zmniejszyło urok dolara. Te czynniki również przyspieszyły upadek amerykańskiej waluty jako światowej waluty rezerwowej.

Jednak nie jest to przesądzone, ponieważ obecnie nie ma wiarygodnej alternatywy dla dolara jako waluty rezerwowej – napisano w raporcie.

W ocenie ekspertów bardziej intrygujące wyjaśnienie niedawnego spadku wartości dolara leży w tym, co dzieje się z oczekiwaniami inflacyjnymi, które pojawiają się na rynkach obligacji. Oczekiwania inflacyjne w większości krajów wzrosły mniej więcej w ciągu ostatniego miesiąca, ale wzrost ten był szczególnie wyraźny w Stanach Zjednoczonych.

Co więcej, ponieważ nominalne rentowności amerykańskich obligacji skarbowych pozostały stabilne, wzrost oczekiwań inflacyjnych spowodował spadek realnych rentowności w USA. Ten spadek realnych rentowności mógł z kolei wpłynąć negatywnie na dolara – dodano.

Wzrost oczekiwań inflacyjnych może również odzwierciedlać spekulacje na temat zmiany podejścia w Stanach Zjednoczonych, które mogą zostać zmuszone do tolerowania lub faktycznego dążenia do wyższej inflacji.

Trzeba przyznać, że Jerome Powell nie wspomniał o tym w swoich uwagach po spotkaniu FOMC w zeszłym tygodniu. Jednak to nie powstrzymało innych urzędników Fed przed regularnymi rozmowami o czymś podobnym do wyznaczania średniej inflacji – pozwalającym jej nieco wzrosnąć powyżej celu przed zaostrzeniem warunków finansowych. Podejrzewamy, że całoroczny przegląd polityki pieniężnej przez Fed, który został opóźniony przez pandemię, może wkrótce stworzyć podwaliny pod taką zmianę – zauważono.

Kurs EUR/USD będzie dalej rosnąć po pewnej konsolidacji – MUFG

euro dolary banknotyW lipcu euro dalej się umacniało wobec dolara amerykańskiego, wzrastając z 1,1247 do 1,1819. Optymizm polityczny w strefie euro wspiera wspólną walutę. Para EUR/USD może w najbliższym czasie wpaść w pewną konsolidację, ale ekonomiści z MUFG Banku dostrzegają potencjał wzrostu w dłuższej perspektywie.

Chociaż skład pakietu o wartości 750 miliardów euro został zmieniony na 390 miliardów euro w formie dotacji w porównaniu z pierwotnymi 500 miliardami euro, szczegóły nadal przemawiają za lepszą perspektywą na przyszłość w strefie euro – wskazano w raporcie.

W ocenie analityków konsekwencją ograniczenia ryzyka rozpadu strefy euro jest większe wsparcie dla rentowności obligacji w Niemczech w stosunku do krajów peryferyjnych oraz w stosunku do USA. Skala zawężenia spreadu UST-Bund jest bardzo duża i wskazuje na trend wzrostowy na EUR/USD.

Spread między amerykańskimi, a niemieckimi 10-letnimi obligacjami systematycznie się zawęża, tradingview
Spread między amerykańskimi, a niemieckimi 10-letnimi obligacjami systematycznie się zawęża, tradingview

Nie oczekujemy, aby ten stan rzeczy uległ zmianie, ponieważ Fed bardzo koncentruje się na luzowaniu ilościowym i na utrzymaniu niższych rentowności przez dłuższy czas. Potencjał wzrostu EUR rośnie, co widać po ruchu spot w lipcu. Skala ruchu oznacza, że ​​w krótkim okresie prawdopodobna jest korekta lub konsolidacja. Jednak długoterminowy trend EUR/USD jest cały czas w górę – podkreślono.

EUR/USD wzrośnie do 1,20 do końca roku – UBS Wealth Management

Dolar prawdopodobnie będzie dalej tracił na wartości z powodu niepewności wokół kursu polityki fiskalnej USA. Tym samym eksperci z UBS podnieśli swój poziom docelowy dla „edka” z 1,17 do 1,20.

Ryzyko dalszej deprecjacji dolara nie powinno być lekceważone, a w dłuższej perspektywie rosnący dług publiczny prawdopodobnie będzie ciążyć amerykańskiej walucie – wskazano w raporcie.

Jednak mimo to eksperci nie prognozują silnych wzrostów na głównej parze walutowej, ponieważ europejski wzrost pozostaje słaby, a EBC jest zbyt ekspansywny, aby promować na razie kontynuację kursu EUR/USD w okolice 1,25-1,30.

Jeśli chodzi o szerszy obraz, należy po prostu pamiętać, że EBC może wkroczyć z pewną interwencją werbalną, jeśli akcja cenowa będzie się rozciągać zbyt daleko, biorąc pod uwagę, że może to utrudnić ich wysiłki w celu przywrócenia inflacji na właściwe tory. Jednak to temat na inny czas. Na razie konsensus nadal zmierza w kierunku ogólnie słabszego dolara – podsumowano.

Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview
Kurs EURUSD na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here