Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejOstatni tydzień był ciężki dla funta szterlinga. Brytyjska premier Theresa May bojąc się przegranej podczas głosowania w parlamencie na temat zatwierdzenia lub odrzucenia projektu ws. Brexitu, postanowiła odwołać je całkowicie i zaprzestać wewnętrzną debatę. To doprowadziło do silnej wyprzedaży brytyjskiej waluty, która na początku tego tygodnia notowana była najniżej od 21 miesięcy. Dziś analitycy Rabobanku i Danske Banku ocenili dalsze perspektywy dla funta.


Rabobank: Ryzyko związane z Brexitem pozostaje niezmienione

– Ryzyka dla GBP są nadal znaczne. Wczorajsze i dzisiejsze odreagowanie na notowaniach funta przyniosło lekką ulgę, jednak w dalszym ciągu brytyjska waluta pozostaje pod presją sprzedających – napisali eksperci z Rabobanku.

– Dla GBP perspektywa wciąż jest binarna. Scenariusz twardego Brexitu będzie oznaczał, iż para walutowa EUR/GBP przemieści się w kierunku parytetu. Z kolei miękki Brexit silnie wzmocni wyprzedanego funta. W naszej ocenie większe szanse na spełnienie ma drugi scenariusz w związku z czym spodziewamy się, że para EUR/GBP będzie notowana na poziomie 0,86 w perspektywie 3 miesięcy – dodali.

Perspektywa dla funta (GBP) wciąż zależna od polityków – Rabobank i Danske Bank

– Dalszy zrównoważony wzrost wartości funta prawdopodobnie zostanie ograniczony przez fakt, że będzie dużo do negocjacji w okresie przejściowym w odniesieniu do przyszłych stosunków Wielkiej Brytanii z UE. Badania opinii publicznej sugerują obecnie, że gdyby doszło do drugiego referendum, UK została by w Unii, gdyż zwolenników pozostania jest o 6 pkt. proc. więcej od glosujących za opuszczeniem wspólnych struktur. Zakładamy, iż jakiekolwiek argumenty przemawiające za kolejnym referendum będą od razu wyceniane przez rynek – podsumowali.

Rekomendacje dużych banków publikujemy przy wsparciu brokera STO.Zostań klientem STO i otrzymuj tygodniowe Big Bank Report

Danske Bank: Rośnie zmienność i zakres cenowy dla pary EUR/GBP

Analitycy z Danske Bank oczekują, że para EUR/GBP pozostanie niestabilna, a jej notowania wrócą powyżej 0.90 w najbliższych tygodniach, ponieważ Theresa May przełożyła głosowanie w parlamencie.

– Rzeczy zasadniczo pozostają niezmienione od poniedziałku. Obecnie koncentrujemy się na szczycie UE, podczas którego przywódcy Unii przedyskutują dalsze losy Brexitu. W Izbie Gmin nadal nie ma większości, a pytanie brzmi czy Theresa May jest w stanie uzyskać wystarczające poparcie, aby zmienić oficjalne stanowisko Wielkiej Brytanii w sprawie Brexitu. W związku z tym wszystkie opcje nadal są przedmiotem dyskusji, w tym drugie referendum, a ryzyko, że porozumienie nie zostanie przyjęte w Izbie Gmin, pozostaje na niezmienionym, wysokim poziomie – uważają eksperci z Danske Banku.

Zobacz również: Rabobank: Możliwy wzrost popytu na bezpieczne przystanie w 2019 r.

Perspektywa dla funta (GBP) wciąż zależna od polityków – Rabobank i Danske Banktokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here