Naga MarketsPewnego dnia, gdy wyszedłem popływać na desce poczułem znajome uczucie. Podobne do tego, które nachodzi mnie podczas spekulacji na rynkach… 


Gdy płyniesz na desce, a wiatr dmie Ci w plecy wówczas wszystko dzieje się bez większego wysiłku. Poruszasz się bez przeszkód po tafli jeziora, od czasu do czasu wiosłując. Identycznie jest na rynku, gdy wejdziesz w pozycję zgodną z ogólnie panującym trendem.

Te artykuły również Cię zainteresują
Z drugiej strony, gdy zmienisz kierunek, a wiatr zaczyna wiać Ci w oczy wówczas czujesz rosnący opór. Machnięcie wiosłem nie posuwa Cię już tak daleko jak kiedyś, a każdy kolejny zamach coraz bardziej Cię męczy. To ekwiwalent walki z trendem i grania przeciwko ogólnej tendencji rynku.

Prawdopodobnie każdy z nas woli pierwszy scenariusz. Jednak czy potrafimy poprawnie określić przyszły kierunek wiatru? Lub, czy potrafimy prognozować ruchy na rynku?

W 2013 roku, nasz główny analityk surowcowy, Jeffrey Kennedy współtworzył publikację zatytułowaną Visual Guide to Elliott Wave Trading w której tłumaczył jak kombinacja teorii fal Elliotta z klasyczną analizą techniczną jest w stanie rozpoznać ruchy zgodne i przeciwne do ogólnie panującego trendu. Napisał wówczas:

Szanse stoją za traderami posiadającymi długie pozycje w trendzie wzrostowym (oraz krótkie w trendzie spadkowym). Nie wróżę jednak dobrej przyszłości tym którzy kupują podczas spadków i sprzedają podczas wzrostów. Koniec końców trading polega na podążaniu ścieżką najmniejszego oporu.

Należy więc skupić się na wykorzystaniu czterech fal – trzeciej, piątej, fali A oraz C. To one są bowiem zgodne z szerszą tendencją rynkową.

“Pamiętaj, że pięciofalowa struktura determinuje trend wyższego rzędu, podczas gdy trójfalowa korekta pozwala traderom na dołączenie do niego. Na powyższym wykresie to właśnie fale (2), (4), (5) oraz (B) są setupami o wysokim prawdopodobieństwie powodzenia.”

Wyciągając wnioski z lekcji Jeffreya i stosując się do jego wytycznych na realnym rynku, spójrzmy na wykres kakao. We wrześniu 2016 roku ceny tego słodkiego surowca dryfowały w kierunku pięcioletnich szczytów. Tymczasem Jeffrey, szykował się do sprzedaży…

W swoim wrześniowym Monthly Commodity Junctures przekonywał, że rynek kakao zmierza właśnie ku utworzeniu nowej fali (c) w spadkowej fali c wyższego rzędu.

“Na kilka miesięcy przed nowym, 2017 rokiem rynek kakao wyraźnie porusza się zgodnie z wytycznymi teorii fal Elliotta. Naprawdę uważam, że poziomy których obecnie jesteśmy świadkami, a które skupione są pomiędzy 1634 a 1597 USD są idealnym miejscem na rozpoczęcie nowej fali C. 

“Jest to bez wątpienia niezwykle niedźwiedzia prognoza. Potencjał tych krótkich pozycji jest zaprawdę spory i w tym momencie wiemy czego szukać na wykresie oraz jak zareagować gdy spadki rzeczywiście się rozpoczną.”

To co nastąpiło później doskonale obrazuje poniższy wykres. Ceny kakao zaczęły zniżkować pod koniec września 2016 roku tworząc nowe dziesięcioletnie minima zaledwie kilka miesięcy później, w kwietniu 2017.

Od tamtej pory rynek kakao wpadł w szeroką konsolidację. W ostatnim Daily Commodity Juncture opublikowanym 4 sierpnia, Jeffrey przekonuje, że cena musi zebrać siły przed ostatecznym zejściem w dół do poziomów docelowych.

Można rzec, że kakao dryfuje właśnie na desce, czekając na wiatr, który popchnie ceny w zakładanym kierunku…


Wstęp do teorii fal Elliotta. Darmowe 15 minutowe wideo

Jeffrey Kennedy w darmowym materiale wideo demonstruje w jaki sposób zastosować teorię fal Elliotta na rynku.

Odbierz dostęp>>>

Ten artykuł został stworzony przez Elliott Wave International i został opublikowany w oryginalnej formie w artykule pod tytułem This is Why Cocoa’s Crash Was a Perfect Setup. EWI jest największą na świecie firmą prognostyczną, która przez całą dobę dostarcza najświeższe analizy i prognozy rynkowe inwestorom prywatnym i instytucjonalnym na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here