Naga MarketsPekao zorganizował emisje zielonych obligacji na ponad 5 mld zł w kilka miesięcyBank Pekao w ciągu ostatnich kilku miesięcy zorganizował kilka emisji zielonych obligacji o wartości ponad 5 mld zł, podał bank. Podał też, że będzie globalnym koordynatorem ogłoszonej dziś emisji zielonych obligacji PKN Orlen o wartości 500 mln euro, przeprowadzanej na rynku międzynarodowym.

“W krótkim czasie zorganizowaliśmy kilka emisji obligacji zielonych i zrównoważonego rozwoju, o wartości ponad 5 mld zł. To pokazuje, że konsekwentnie i skutecznie poszerzamy nasze portfolio w  zakresie odpowiedzialnego finansowania. Zresztą nie tylko jeśli chodzi o rynek obligacji, ale również kredytowanie proekologicznych projektów” – powiedział prezes Pekao Leszek Skiba, cytowany w komunikacie,

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank Pekao jest jednym z globalnych koordynatorów i współprowadzących księgę popytu emisji 7-letnich zielonych obligacji (green bonds) PKN Orlen o wartości 500 mln euro, przeprowadzanej na rynku międzynarodowym. Wpływy netto z emisji obligacji zostaną przeznaczone na finansowanie lub refinansowanie zielonych projektów grupy.

“Emisja miała międzynarodowy charakter i w większości została objęta przez zagranicznych inwestorów. 23-procentowa alokacja kwoty emisji dla krajowych instytucji finansowych w tak mocno nadsubskrybowanej transakcji potwierdziła silną pozycję syndykatu Banku Pekao oraz ogromny potencjał dystrybucyjny w tej części Europy” – zaznaczono.

Obligacje, którym międzynarodowa organizacja Climate Bonds Initiative nadała zielony certyfikat (pierwszy tego rodzaju certyfikat dla emisji “benchmarkowej” dokonywanej przez spółkę niefinansową w regionie Europy Środkowo-Wschodniej), będą notowane na rynku regulowanym Euronext Dublin oraz na rynku regulowanym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Oprócz Pekao w organizację emisji zaangażowane były międzynarodowe banki BNP Paribas, ING, UniCredit oraz CaixaBank i SMBC Nikko.

“W przypadku tej transakcji szczególnego podkreślenia wymaga fakt, że mamy do czynienia z emisją na międzynarodowym rynku, w organizacji której Bank Pekao odgrywa kluczową rolę. To istotne, ponieważ chcemy być bankiem pierwszego wyboru dla dużych polskich firm, które finansują się na zagranicznych rynkach, zdobywają kontrakty eksportowe czy dokonują przejęć za granicą” – dodał wiceprezes Pekao, nadzorujący Pion Bankowości Korporacyjnej, Rynków i Bankowości Inwestycyjnej Jerzy Kwieciński.

Jak przypomniano, Bank Pekao w marcu br. bank został zaangażowany jako wyłączny koordynator i dealer emisji 10-letnich obligacji PKN Orlen o wartości 1 mld zł. W tym samym miesiącu Pekao zwiększył swoje zaangażowanie w OZE podpisując umowę kredytową z PAK PCE Fotowoltaika Sp. z o.o. na finansowanie największej w Polsce farmy fotowoltaicznej o mocy 70 MWp. Wcześniej, w grudniu 2020 roku, Bank Pekao koordynował pierwszą na polskim rynku i jedną z pierwszych w Europie emisję obligacji ESG-linked (przeprowadzoną również przez PKN Orlen). W październiku 2020 roku bank wsparł z kolei Grupę Tauron w emisji obligacji zrównoważonego rozwoju. Wcześniej w ramach konsorcjum udzielił kredytu na budowę największej lądowej farmy wiatrowej w Polsce, Potęgowo na Pomorzu.

W sumie wartość zielonego i zrównoważonego finansowania (np. finansowanie farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych, niskoemisyjnego transportu miejskiego) w Pekao przekroczyła 8 mld zł w 2020 roku.

invest

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here