Naga MarketsPekao chce zwiększać udziały rynkowe, aspiracją 50-60 pb kosztu ryzyka w 2024 r.Bank Pekao zakłada dynamiczny wzrost i zwiększenie udziałów rynkowych w najbardziej rentownych segmentach. Bank chce pozyskiwać rokrocznie ponad 400 tys. klientów indywidualnych, ok. 40 tys. mikrofirm oraz zwiększyć do 10% udział w rynku pożyczek gotówkowych, a do 8% – udział w rynku MSP. Aspiracją banku jest znalezienie się w Top 3 banków z najniższymi kosztami ryzyka, tj. na poziomie 50-60 pb w 2024 roku.

InvestCuffs

Bank Pekao zakłada dynamiczny wzrost i zwiększenie udziałów rynkowych w najbardziej rentownych segmentach

“Chcemy wzmocnić naszą pozycję rynkową w segmencie pożyczek gotówkowych oraz w segmencie mikroprzedsiębiorstw, a także zwiększyć sprzedaż kredytów dla MSP. Chcąc być bankiem pierwszego wyboru dla klientów młodych, musimy stać się liderem cyfrowych usług. Nasz cel to pozyskanie do 2024 r. ponad 600 tys. klientów poniżej 26. roku życia” – powiedział prezes Leszek Skiba, cytowany w komunikacie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wzrost w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw bank planuje osiągnąć dzięki wykorzystaniu w większym stopniu potencjału kanałów zdalnych, analityki danych oraz prostym i zautomatyzowanym procesom kredytowym. Dzięki temu, rynkowy udział Pekao w tym segmencie ma wzrosnąć do 12%.

W segmencie mikrofirm bank planuje pozyskiwać ponad 40 tys. klientów rocznie i zwiększyć udział rynkowy o 3 pkt proc. do 8%. W planach ma również rozwój leasingu i faktoringu oraz poszerzenie palety usług do zarządzania finansami firmy online.

Bank podał w prezentacji, że zmiana struktury portfela w kierunku większego udziału kredytów dla MSP, mikrofirm i pożyczki gotówkowej dla klientów indywidualnych wraz z działaniami repricingu wesprze wzrost marży odsetkowej netto o 5-8 punktów bazowych rocznie.

Jak podkreślono, wzrost bilansu bank będzie realizował zachowując odpowiedzialne podejście do ryzyka.

“Cel dla kosztu ryzyka uwzględniający wzrost w segmentach wyżej marżowych 50-60 pb” – czytamy w prezentacji.

Aspiracją banku jest znalezienie się w Top 3 banków z najniższymi kosztami ryzyka, tj. na poziomie  50-60 punktów bazowych w 2024 roku, podkreślono również.

Bank podał, że jednym z elementów strategii jest także zmonetyzowanie unikalnej relacji z PZU. Celem do 2024 r. jest dwukrotny wzrost składki przypisanej brutto.

Pekao postawi również na wzrost w produktach inwestycyjnych poprzez cyfryzację oferty i procesów obsługi oraz silne kompetencje doradztwa inwestycyjnego. Ponad 80% wolumenu sprzedaży funduszy inwestycyjnych ma być realizowane w kanałach zdalnych.

Bank Pekao chce zwiększyć udział w obrotach na GPW do ok. 8% w 2024 r.

Bank Pekao, w nowej strategii na lata 2021-2024, zakłada wzrost udziału w obrotach na krajowym rynku kapitałowym GPW do ok. 8% w 2024 roku wobec 3% w 2020 r., podał bank w prezentacji poświęconej strategii.

Aspiracją banku jest także wzrost udziałów Pekao w rynku zarządzania aktywami do ponad 17% w 2024 roku wobec 13,5% na koniec 2020 r., podano także w prezentacji.

Bank zakłada także, że 80% wolumenu sprzedaży funduszy inwestycyjnych będzie odbywało się w kanałach zdalnych.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU – największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 233 mld zł na koniec 2020 r.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here