Naga MarketspccRząd przygotowuje Tarczę Antykryzysową 2.0. W niej zajdzie się ponoć zapis dot. kryptowalut. Chodzi o zniesienie podatku PCC od transakcji zawartych na tym rynku. Temat wraca, ale ma zostać ostatecznie rozwiązany.


O planach władzy dot. Tarczy Antykryzysowej 2.0 napisał portal Prawo.pl. O opinię dot. zmian w prawie zapytaliśmy prawnika Rafała Prabuckiego

PPC, bye, bye

25. dzień pandemii mija pod znakiem paniki branży kryptowalut i nie chodzi wcale o zmieniające się ceny na rynku, ale o ryzyko prawne prowadzenia działalności związanej z obrotem kryptowalutami. – tłumaczy nam Prabucki. – Trudno się dziwić, skoro z powodu tego szczególnego zdarzenia, jakim jest rozprzestrzenianie się COVID-19, wszystkie niedociągnięcia rządzących są dużo bardziej widoczne, aniżeli w normalnym codziennym trybie funkcjonowania państwa.

Zauważa, że nadal “widoczny jest też teraz brak pomysłu rządzących na problem podatków i kryptowalut”. Chodzi właśnie o PCC. – Na przykład głośna i kontrowersyjna kwestia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) została rozwiązana za pomocą czasowej abolicji. I choć samo odwlekanie sprawy „PCC od krypto” wydawało się rozsądne w swoim czasie, to przez 2 lata stan taki wcale nie skutkował stabilizacją gruntu dla biznesu tego rodzaju w Polsce – mówi prawnik.

Co dalej z podatkiem?

Wczoraj portal Fintek.pl podał zaś, że kryptowaluty zostaną ostatecznie objęte PCC.  Prawdopodobnie jest to niezbyt precyzyjnie przekazana informacja, jak sugeruje Prabucki.

Nie wiem, jakie jest źródło tej informacji, ale z materiałów, które wyciekły i które podał serwis prawo.pl wynika, że w ramach Tarczy Antykryzysowej 2.0 w art. 13 planuje się modyfikację art. 9 pkt 1 ustawy o PCC poprzez dodanie do listy tam się znajdującej punktu 1a) o brzmieniu: „sprzedaż i zamianę walut wirtualnych w rozumieniu art. 2 ust. 2 pkt 26 ustawy z dnia 1 marca 2018 o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz.U. z 2019 r. poz. 1115 z późn. zm)”. Dodajmy, że jest to lista zwolnień z PCC – słyszymy od naszego eksperta.

Innymi słowy, jeśli to źródło prawo.pl jest wiarygodne, po wejściu projektu nowej ustawy w życie sprzedaż i zamiana kryptowalut będą zwolnione od podatku od czynności cywilnoprawnych.

Portal Fintek.pl zdementował także swoje doniesienia i potwierdza wersję, którą opisaliśmy powyżej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here