Naga Marketshttps://commons.wikimedia.org/wiki/File:People%27s_Bank_of_China.jpg
Ludowy Bank Chin | Autor: Yongxinge
Creative Commons Attribution-Share Alike

W ostatnim tygodniu marca informowaliśmy was o tym, że chiński bank centralny PBOC wysłał rzekomo do banków komercyjnych oraz podmiotów oferujących zewnętrzne usługi przetwarzania płatności informację o konieczności zamrożenia rachunków giełd zajmujących się obrotem Bitcoinem. W oświadczeniu przeczytać można było między innymi, że współpraca pomiędzy giełdami BTC a bankami i firmami płatniczymi musi zostać przerwana do 15 kwietnia 2014 roku.

Kilka dni temu chińska giełda Bitcoinów oraz monet alternatywnych Bter poinformowała, że zawiesiła możliwość dokonywania depozytów w chińskiej walucie. Wczoraj dołączyły do niej trzy kolejne podmioty – OKCoin, FXBTC oraz BTC38. Co ciekawe, jedynie FXBTC otrzymało oficjalną informację od swojego banku, że transakcje muszą zostać zawieszone. BTC38 dmucha najprawdopodobniej na zimne i postanowiło zamrozić operacje na najbliższy czas. Pozostałe 11 giełd Bitcoinów, które znalazły się na liście PBOC nadal funkcjonuje a użytkownicy nie dostali do tej pory żadnych informacji o spodziewanej blokadzie depozytów i możliwości zarządzania środkami. Ruchy ze strony trzech giełd są jednak jasnym potwierdzeniem, że niejasne informacje dopływające do nas z Chin nie były plotką – okazały się w stu procentach prawdziwe!

Jest to kolejny krok ze strony chińskiego rządu w celu całkowitego zablokowania transakcji wirtualną walutą. Klienci nie zamierzają jednak rezygnować z dalszej gry na rynku BTC – w ostatnich dniach coraz większych ich odsetek przenosi się do podmiotów zagranicznych. Dużą popularnością cieszy się między innymi BTC-e, które niedawno uruchomiło możliwość dokonywania depozytów w CNY. Co prawda indywidualny inwestor może zdeponować maksymalnie 50 tysięcy dolarów rocznie – wyższe sumy są ograniczone przez chińskie prawo.

Zapraszamy na siódmą edycję cenionego przez Uczestników cyklu 2-dniowych szkoleń pt. “Profesjonalny Forex Trader” w Gdańsku. Zapisz się już dzisiaj!

Poniżej fragmenty oficjalnych komunikatów trzech giełd, które zamroziły depozyty. W nocie prasowej OKCoin czytamy:

„Jako, że nasz partner odpowiedzialny za obsługę płatności otrzymał nakaz zablokowania naszego kanału płatniczego jesteśmy zmuszeni zablokować możliwość przyjmowania depozytów oraz wypłaty pieniędzy. Cały czas istnieje możliwość skorzystania ze standardowego przelewu bankowego, jednak w najbliższej przyszłości również i ta opcja będzie niedostępna.”

BTC38:

„Z wielkim żalem informujemy, że z powodu obecnej polityki banku centralnego banki obsługujące nasze rachunki oraz partner zarządzający płatnościami muszą zamrozić nasze kanały i zerwać współpracę. Nie mamy oczywiście zamiaru sprzeciwiać się decyzjom PBOC i w pełni się do nic dostosujemy. Pieniądze klientów są oczywiście w pełni zabezpieczone i na pewno zostaną oddane wszystkim, którzy chcą zamknąć swoje konta. Jak na razie szukamy jednak sposobu, aby móc powrócić do pełnej i niezaburzonej działalności. Przepraszamy za wszelkie niedogodności.”

I na koniec stanowisko FXBTC:

„Zarząd FXBTC, podobnie jak kilka konkurencyjnych giełd, otrzymał dzisiaj serię telefonów od banków centralnych – z rozmów wynikło, że prowadzący nasze rachunki zostali zmuszeni do ich zamrożenia i anulowania wszystkich operacji w trybie natychmiastowym. Jest to potwierdzeniem, że bank centralny rzeczywiście dokonał zamachu na wolnorynkowego BTC blokując chińskim obywatelom możliwość jego swobodnej wymiany. Pomimo tego, FXBTC stara się robić co może, aby zapewnić swoim klientom alternatywne drogi wypłaty oraz deponowania środków. Przepraszamy za wszystkie niedogodności wywołane całą sytuacją.”

Za cryptocoinsnews.comConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here