Naga MarketsXi Jinping, prezydent ChRLD
Xi Jinping, prezydent ChRLD

O problemach chińskiej gospodarki już pisaliśmy. Utrzymanie rokrocznie dwucyfrowego tempa wzrostu jest ciężkim zadaniem, choć jeszcze do niedawna Chiny mogły szczycić się tempem rozwoju swojego kraju. Jednak od jakiegoś czasu inflacja w Państwie Środka ustawicznie spada. Po bardzo słabych odczytach za Styczeń tego roku, na rynkach można było odczuć niepokój o stan chińskiej gospodarki. Ostatnio nastąpiło odbicie CPI z powrotem ponad granicę 1%. Czy mamy do czynienia z widmem deflacji w Chinach?


Ostatni okres deflacji w Chinach obserwowaliśmy w roku 2009, tuż po rozpoczęciu ostatniego kryzysu na rynkach finansowych. Teraz, prezydent ChRLD zapewnia świat, że nie widzi potrzeby jakichkolwiek działań rządu w celu ożywienia chińskiej gospodarki – przynajmniej do momentu gdy inflacja na stałe spadnie poniżej 1%. Celem inflacyjnym jaki ustala sobie People’s Bank of China to zakres od 1 do 2 procent rocznie.

Jednak analitycy z Wall Street biją na alarm. Ich zdaniem ewentualne połączenie skutków deflacji z wysokim zadłużeniem chińskich przedsiębiorstw może okazać się katastrofalne w skutkach. Zdaniem analityk Societe Generale, większą uwagę należy zwrócić na poziom inflacji PPI, niż CPI. W warunkach zwalniającej gospodarki, Chińczycy będą skłonni mniej wydawać. Zmniejszony popyt wewnętrzny w połączeniu z zbytnim zadłużeniem chińskich przedsiębiorców, będzie oznaczał problemy z utrzymaniem płynności w przedsiębiorstwach. W obliczu narastającej presji deflacyjnej wielu zastanawia się kiedy i czy w ogóle PBOC podejmie środki zaradcze.

Analitycy Barclays uważają, że chińska polityka monetarna powinna być bardziej czuła i aktywnie działać na rzecz zwalczania cyklicznego problemu deflacji. Stanowisko PBOC jest jednak jasne: dopóki inflacja utrzymuje się w wyznaczonych granicach, nie podejmiemy żadnych środków zaradczych.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułUSD/CAD – problem na kluczowym oporze
Następny artykułIndeks S&P500 przed posiedzeniem FED
Adam Rak redaktor Comparic.pl
Redaktor Comparic.pl. Odpowiedzialny również za dział Wideo Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Z inwestycjami związany od 2011 roku, pierwsze doświadczenia zdobywał na GPW. Forex poznał na pierwszym roku studiów, a od końca 2013 roku jest aktywnym traderem. Jego inwestycje mają charakter typowo spekulacyjny, rzadko utrzymuje otwarte pozycje dłużej niż kilka godzin. Wyznaje zasadę wyższości księgowanych zysków, nad zyskami papierowymi. W handlu wykorzystuje głównie Price Action posiłkując się poziomami Fibonacciego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here