Naga MarketsPaździernik na GPW przyniósł spore spadki. Wzrost obrotów spowodowany debiutem AllegroDziesiąty miesiąc 2020 roku przeniósł zdecydowane spadki na głównych indeksach zarówno polskich jak i światowych. Najsłabsza sesja w Polsce przypadła na 28 października, kiedy Wig20 stracił aż 4,66% i był to najsłabszy dzień od marca bieżącego roku, kiedy rynki ogarnął niepokój związany z wybuchem pandemii COVID-19. Pozytywną informacją jest zdecydowany wzrost obrotów (o blisko 137% rok do roku), jednak to głównie za sprawą debiutu spółki Allegro, która stała się największą, notowaną na GPW i dołączyła do grona komponentów indeksu Wig20.

  • Październik był miesiącem spadków na Giełdzie Papierów Wartościowych.
  • Wig20 zakończył miesiąc kilkanaście procent na minusie, słabo radziły sobie również pozostałe polskie indeksy.
  • W październiku obserwowaliśmy blisko 137% wzrost obrotów (r/r), a to głównie za sprawą debiutu walorów Allegro.

Zobacz również: Polman ma 2 nowe kontrakty. Kurs odbija w górę od poziomu wsparcia!

Te artykuły również Cię zainteresują

Dynamiczny wzrost obrotów na GPW w październiku

W poprzednim miesiącu, obserwowaliśmy wzrost wartości obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń na Głównym Rynku o 136,9% rok do roku do 37,7 mld zł. W październiku, łączna wartość obrotu akcjami na Głównym Rynku GPW wyniosła 46,8 mld zł., czyli o 191,0% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wzrosła o 136,9% rok do roku do poziomu 37,7 mld zł.

Średnia dzienna wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń wyniosła 1,7 mld zł., o 147,6% więcej niż przed rokiem. Wartość indeksu WIG zrzeszającego wszystkie spółki z głównego parkietu na koniec października wyniosła 44 097,98 pkt i była o 23,7% niższa niż przed rokiem.

W ubiegłym miesiącu na GPW odbyły się 22 sesje giełdowe, w porównaniu do 23 sesji rok wcześniej.

Mocne spadki na Wigu20 i pozostałych głównych indeksach

Nieco lepszy początek października nie wskazywał na spadki, które dopiero miały nastąpić. Kolejne rekordy w liczbie dziennych przypadków zachorowań na koronawirusa, połączone ze wzrostem liczby ofiar przyczyniły się do możliwości wprowadzenia kolejnego lockdownu, z którym zmagaliśmy się przecież przed kilkoma miesiącami. Groźba ponownego zamknięcia gospodarki odbiła się echem na komponentach Wigu20, które sprowadziły indeks o kilkanaście procent w dół, z poziomu ponad 1700 punktów na początku miesiąca do okolic 1500 punktów na przełomie października i listopada.

Kurs Wigu20 z października 2020. Źródło: tradingview.com

Traciły również pozostałe indeksy, zrzeszające średnie i mniejsze spółki, co pokazuje poniższy wykres. W pierwszej połowie października, nieco lepiej radził sobie indeks mWIG40, głównie za sprawą walorów Mercator Medical oraz Biomed Lublin, które mocno zyskiwały na wartości.

Porównanie kursów głównych polskich indeksów z ostatnich 3 miesięcy. Źródło: stooq.pl

Zobacz również: Premiera Realpolitiks II od Jujubee już 5 listopada! Rozmowa z prezesem Michałem Stępieniem

Giełdowy debiut Allegro

Na Głównym Rynku w październiku zadebiutowały akcje spółki Allegro. Oferta Allegro obejmowała początkowo łącznie 216 mln akcji (w tym do 15% akcji, które trafiły do Morgan Stanley jako opcja stabilizująca kurs po debiucie spółki na giełdzie), co przy cenie akcji w ofercie publicznej na poziomie 43 zł. za sztukę, dawało wartość oferty na poziomie 9,3 mld zł. Po podniesieniu oferty, łączna liczba oferowanych akcji wzrosła do blisko 246 mln (razem z opcją stabilizacyjną), co dało ostateczną wartość oferty w wysokości 10,6 mld zł.

Walory Allegro w dniu debiutu drożały o ponad 60%, co przeniosło się na rekordowe obroty, które zbliżyły się do 4 mld zł. Kolejne sesje października przyniosły kontynuację wzrostów, a walory w końcówce miesiąc zbliżyły się do okrągłej bariery 100 zł., od której nastąpiło odbicie i korekta spadkowa.

Mimo sporej redukcji w zapisach na akcje, walory największej obecnie spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych zyskały w porównaniu z ceną emisyjną ponad 100%, dlatego też sam debiut w dobie pandemii COVID-19, można uznać za bardzo udany.

Notowania Allegro z października bieżącego roku. Źródło: tradingview.com

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here