Naga MarketsW piątek, 9 marca amerykański Departament Pracy opublikuje dane dotyczące non farming payrolls, średnich zarobków na godzinę oraz poziomu bezrobocia w kraju. Piątkowe dane są jedną z najważniejszych publikacji każdego miesiąca, wskazując na kondycję krajowego rynku pracy. 


Raport non farmin payrolls odzwierciedla liczbę miejsc pracy utworzonych w sektorze pozarolniczym w przeciągu miesiąca poprzedzającego miesiąc publikacji. Miejsca pracy w rolnictwie są wyłączone z wyliczeń ze względu na wysoką sezonowość tej branży.

Payrolls za luty 2018

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez Wall Street Journal i opublikowane w poniedziałek, 8 marca pokazały, że zdecydowana większość biorących udział w badaniu ekonomistów spodziewa się przyrostu zatrudnienia o 205 tys. miejsc pracy w amerykańskim sektorze pozarolniczym w lutym 2018 roku. Dane za styczeń pozytywnie zaskoczyły rynek wartością na poziomie 200 tys. Wartość ta okazała się wyraźnie wyższa od prognoz, które przed miesiącem oscylowały wokół 180 tys. Jeśli będziemy dziś świadkami podobnej niespodzianki, wówczas dolar powinien wyraźnie się umocnić wobec pozostałych walut. Brak spełnienia planu minimum czyli prognoz na poziomie 205 tys. powinno doprowadzić do zauważalnych spadków wyceny dolara.

Co z bezrobociem?

Analitycy spodziewają się również spadku poziomu bezrobocia w lutym do poziomu 4% wobec styczniowych 4,1%. Średnie wynagrodzenie za tydzień amerykańskiego pracownika powinno wzrosnąć o 0,2% w ujęciu miesięcznym lub 2,8% w porównaniu z rokiem poprzednim. Oba odczyty są nieco niższe (odpowiednio 0,3% oraz 2,9%) niż te raportowane w styczniu. Warto jednak pamiętać, że styczniowe dane były rekordowe wysokie, a ostatni raz tak dobry odczyt śledziliśmy w 2009 roku.

Lepsze od prognozowanych dane dotyczące non farming payrolls, poziomu wynagrodzeń czy bezrobocia w lutym powinny zwiększyć szanse na to, że Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC) zdecyduje się na podwyżkę stóp procentowych w tym miesiącu. Goldman Sachs zwiększył swoją wycenę takiego ruchu FOMC do poziomu 95%. 7 marca 2018 roku wycena CME Group marcowego posiedzenia Rezerwy Federalnej wskazywała na 86% prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych.

Sprawdź ofertę STO i dowiedz się jak handlując na rynkach finansowych możesz zdobyć najnowszy iPhone X

Plany Trumpa na nowe cła

Prezydent Donald Trump ogłosił 1 marca tego roku plany amerykańskiej administracji dotyczące wprowadzenia ceł na import określonych metali. Przebywający na spotkaniu przedstawicieli branży metalowej Trump przyznał, że Stany Zjednoczone powinny wprowadzić cła w wysokości 25% na import stali oraz 10% na import aluminium. Zdaniem prezydenta w trakcie ostatniej dekady krajowi producenci tych metali mieli spore problemy w związku z nieuczciwymi umowami handlowymi, a jego obowiązkiem jest ochrona interesu państwa.

W odpowiedzi na słowa Trumpa, przewodniczący Komisji Europejskiej, Jean Claude Juncker stwierdził w sobotę 3 marca, że Unia Europejska będzie zmuszona podjąć działania w odpowiedzi na potencjalne cła Stanów Zjednoczonych. Cecilia Malstrom, kierująca z ramienia Komisji sprawami handlu przyznała dziennikarzom, że Unia ma już gotową listę produktów na które mogą zostać nałożone dodatkowe opłaty w razie gdyby Stany Zjednoczone wprowadziły w życie zapowiadane cła. Motywacją Stanów Zjednoczonych jest zabezpieczenie własnych interesów – przyznała Malstrom dodając, że w UE jest gotowe przekazać sprawę ceł do Światowej Organizacji Handlu. W wyniku rosnących obaw przed wojną handlową kurs dolara amerykańskiego do euro został ustalony na 0,80 EUR na zamknięciu rynków w środę 7 marca. Niemal 2 centy niżej niż wynosił kurs wymiany na początku miesiąca, kiedy to Donald Trump zwierzył się z swoich planów.

zespół STOtokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here