Naga MarketsHaker infekujący sprzętCyberprzestępstwo dokonane za pomocą złośliwego oprogramowania typu ransomware jest uznawane za powszechnie proste do wykonania, co sprawia, iż wielu hakerów decyduje się na użycie go szczególnie w stosunku do rynku kryptowalut. Gigant płatności online, firma PayPal otrzymała właśnie zatwierdzenie patentu na technikę, która pomoże wykryć o wiele szybciej złośliwe oprogramowania i złagodzi jego skutki działania.


Nowy patent szybciej wykrywa obecność wirusów

paypalPatent został po raz pierwszy złożony we wrześniu 2016 r. i dopiero we wtorek został zaakceptowany przez Amerykańskie Biuro Patentów i Znaków Towarowych (USPTO). Technika wskazuje w jaki sposób wykorzystanie istniejących pamięci podręcznych danych systemowych może pomóc w wykryciu oprogramowania ransomware i zapobiec nieodwracalnemu zablokowaniu plików na urządzeniach ofiar.

Firma PayPal stara się zapobiec takiej sytuacji za pomocą metody polegającej na wykryciu pierwszej kopii oryginalnej treści, która została załadowana do pamięci podręcznej systemu komputerowego, zachowując w pamięci podręcznej drugą kopię tego pliku i porównując je w celu ustalenia czy zmieniona treść reprezentuje zaszyfrowaną wersję oryginalnej treści. Następnie uniemożliwia usunięcie oryginalnej treści, jeśli zmieniona zawartość została zaszyfrowana.

Dzięki wykryciu, że oprogramowanie ransomware działa na komputerze (np. poprzez korelację oryginalnych danych i treści w różnych warstwach pamięci podręcznej), negatywne skutki złośliwego oprogramowania mogą zostać złagodzone lub niemal całkowicie wyeliminowane – oznajmiła firma.

Zgodnie z dokumentem patentowym, jednym ze sposobów pomagających uniknąć utraty danych jest tworzenie kopii zapasowych. Jednak nawet jeśli posiadamy kopie, dane wciąż mogą zostać utracone, ponieważ pliki, które zostały zaszyfrowane przez oprogramowanie ransomware mogą być automatycznie archiwizowane – nadpisując oryginały.

Dlatego też wykrywanie operacji ransomware we wczesnym etapie może pomóc zmniejszyć szkody wyrządzone ofiarom – podsumowano.

Zobacz również: Używasz Google Play? Uważaj na swoje kryptowaluty!

Na początku roku wykryto szkodliwy program o nazwie H-Ant, który zainfekował tysiące koparek Antminer w Chinach. Jak informowali poszkodowani wirus wymagał wpłaty ogromnego okupu (10 BTC). W przeciwnym razie nie tylko niemożliwe było dalsze kopanie Bitcoinów, ale złośliwe oprogramowanie groziło nawet… podpaleniem domu!


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here