Naga MarketsWedle zasady: jeśli stracicie w handlu i spadnie zmienność, to nie macie szans tego odrobić w tych samych warunkach.  Natomiast przy stale utrzymującej się wysokiej zmienności można zarówno stracić jak i odrobić kapitał w podobnym czasie, twierdzi Paweł Szwajcar. Jak przekonywał podczas prelekcji, która miała miejsce w ramach Invest Cuffs Online, gdzie porównywał ze sobą metodologię GRID-u i piramidowania, na rynkach można stracić 100%, zarobić jednak o wiele więcej.


Paweł Szwajcar, piramidowanie i wybicia kierunkowe z kanałów 33 SMA

–  W trakcie prelekcji poruszony został temat handlu wieloma pozycjami. Będzie bardzo wiele przykładów z Polskiej Sceny Tradingu (PST), gdzie już wykazano w wielu przypadkach jak działają obie te metody (Piramidowanie/GRID). Nie są to metody stricte sygnałowe, ale bardziej dotyczą zarządzania pozycjami, a przez to też zarządzania ryzykiem. Większą rolę odgrywa stan rynku i jego zmienność (trend/konsola) niż idealne wejścia w pozycje, bowiem tutaj wyjście z pozycji i ich prowadzenie jest o wiele ważniejsze – komentował Paweł Szwajcar.

Te artykuły również Cię zainteresują
W wywiadzie udzielonym jeszcze w 2016 roku, Szwajcar zaznaczał, że przez GRID kilkukrotnie wyzerował swoje konta handlowe, postanowił więc odwrócić metodę i stąd pojawiła się metodologia piramidowa nią. Dodatkową inspirację czerpał z książki „Wspomnienia gracza giełdowego”, której autorem jest Jesse Livermore.

– Dlaczego temat jest tak bardzo ważny? Krótko, jeśli chcesz być na rynku obecny dłużej niż 2 lata to musisz przestrzegać pewnych zasad. Inaczej odejdziesz poturbowany ze stratami nie do odrobienia albo nawet nie będziesz wiedział czemu długoterminowo tracisz – dodawał prowadzący.

W trakcie prelekcji, jak i podczas swoich wcześniejszych wystąpień, Paweł Szwajcar wielokrotnie podkreślał, że „grid to zło w każdej formie”. GRID opiera się na siatce zleceń i dokładania do rynku w momencie gdy poprzednie zlecenia tracą. Piramidowanie blokowe jest natomiast całkowitym przeciwieństwem tejże strategii i polega na dokładaniu pozycji, gdy rynek pozwala zarabiać.

Życzę GRIDziarzom wyzerowania konta jak najszybciej dla ich własnego dobra. Przekonają się wtedy, że GRID ma zawsze wbudowane w siebie nadużywanie ryzyka i prowadzi do przelewarowania. Lepsze to, niż bolesne przebudzenie po okresie zysków z GRIDumówił w rozmowie z Łukaszem Skibą.

Wykład przeprowadzony podczas Konferencji dla Inwestorów online. Spotkanie odbyło się w zastępstwie odwołanego Kongresu Invest Cuffs 2020. Subskrybuj kanał Comparic.pl w serwisie YouTube i bądź na bieżąco.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here