Naga MarketsFunt szterling na tle flagi brytyjskiejRozmowy między Wielką Brytanią, a Unią Europejską zostają wznowione w poniedziałek po tym, jak obie strony przekroczyły kolejny termin zawarcia umowy handlowej po Brexicie i niewiele wskazuje na to, że są gotowe na kompromis. Funt rozpoczyna nowy tydzień od silnego spadku przebijając poziom 1,33 względem dolara amerykańskiego.

  • Negocjatorzy nie dotrzymali niedzielnego terminu wyznaczonego przez Parlament Europejski
  • Urzędnicy ostrzegają, że ​​istnieją znaczne różnice między obiema stronami
  • Awaryjne zamknięcie Londynu i granic Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania będzie handlować na warunkach WTO z UE od przyszłego roku?

Główni negocjatorzy z Wielkiej Brytanii i UE nie byli w stanie pokonać różnicy zdań na spotkaniu w sobotę po południu. Chodzi o dwie główne kwestie nieporozumienia, które przewijają się od miesięcy w rozmowach: dostęp do brytyjskich łowisk i ograniczenia dotacji państwowych dla biznesu, by zachować równą konkurencję.

Te artykuły również Cię zainteresują
Rozmowy są nadal trudne i nadal istnieją znaczne różnice. Wciąż badamy każdą drogę prowadzącą do umowy zgodnej z podstawowymi zasadami, które wnieśliśmy do negocjacji – powiedział w niedzielę urzędnik rządu Wielkiej Brytanii.

Brak przełomu w weekend tylko zwiększy napięcie wokół negocjacji – i ryzyko porażki w ostatnim momencie – w miarę zbliżania się wyjścia Wielkiej Brytanii z jednolitego rynku UE pod koniec roku.

Parlament Europejski, który ma prawo weta wobec całej umowy, ostrzegł, że nie będzie w stanie ratyfikować żadnej umowy przed końcem okresu przejściowego 31 grudnia, chyba że zostanie ona przedłożona do północy w niedzielę. Teraz UE być może będzie musiała podjąć rzadki krok polegający na tymczasowym stosowaniu jakiejkolwiek umowy przed poddaniem jej pod głosowanie w nowym roku – w przeciwnym razie Wielka Brytania może stanąć w obliczu sytuacji wyjścia z bloku bez umowy handlowej.

Zamykanie granic w Wielkiej Brytanii utrudni przejście przez Brexit

W międzyczasie Londyn doświadczył awaryjnego zamknięcia podobnie jak granice Wielkiej Brytanii. Decyzja o nałożeniu kolejnej rundy ograniczeń wywołała gniew wśród niektórych członków partii Johnsona – potencjalnie pozostawiając mniej miejsca na kompromis z UE w sprawie Brexitu.

Brak porozumienia handlowego spowodowałby, że Wielka Brytania prowadziłaby interesy ze swoim największym i najbliższym partnerem handlowym na warunkach określonych przez Światową Organizację Handlu. Oznaczałoby to, że miliony przedsiębiorstw i konsumentów stanęłyby w obliczu kosztów i zakłóceń związanych z taryfami i kontyngentami w 2021 roku.

Kurs funta pod silną presją sprzedaży w nowym tygodniu

Notowania pary walutowej GBP/USD spadły w poniedziałek poniżej 1,33 podczas gdy jeszcze w piątek kurs oscylował powyżej 1,35. Oznacza to ponad 200 pipsową deprecjację brytyjskiej waluty, a przebicie lokalnego wsparcia 1,32 otworzyłoby drogę do psychologicznego poziomu 1,30. W przypadku jego trwałego pokonania może dojść do kolejnej fali wyprzedaży funta wraz z narastającym ryzykiem wystąpienia hard Brexitu.

Plus500
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview
Kurs GBPUSD na interwale tygodniowym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here